Απόλλων Σμύρνης-Αστέρας Τρίπολης 0-1: «Χρυσός» σκόρερ ο Μπαράλες

Ο Απόλλωνας Σμύρνης για την 6η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος υποδέχτηκε τον Αστέρα Τρίπολης με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη χάρης στο τέρμα που πέτυχε ο Μπαράλες 48’.

Στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η πιο σημαντική ευκαιρία μέσα σε αυτό το διάστημα ανήκει στον Απόλλωνα Σμύρνης. Πιο συγκεκριμένα στο 21’ η ομάδα της Ριζούπολης είχε δοκάρι με τον Μπρούνο Άλβες, στην συνέχεια της φάσης ο Φατιόν σούταρε και η μπάλα κατέληξε άουτ. Από και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα με τους γηπεδούχους να έχουν οπισθοχωρήσει και να περιμένουν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση. Τελικά δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Αστέρα Τρίπολης. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη, διαμορφώνοντας έτσι 0-1 στο 48′ . Από κει και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν ανούσια κατοχή στο χώρο του κέντρου και να αναλώνονται σε σκληρές μονομαχίες.

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο, Μαρτίνεζ, Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Σανταφέ, Καστάνιο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο, Κρέσπι, Μπαράλες, Σόνι