Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 79-78: Χαμένο ριμπάουντ… χαμένη ευκαιρία

Η Μπαρτσελόνα στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για τον πρώτο αγώνα της «διαβολοβδομάδας». Oι γηπεδούχοι τελικά πήραν το «ροζ» φύλλο αγώνα στην παράταση, καθώς επικράτησαν με σκορ 79-78. Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε 67-67, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολύ καλή αγωνιστική παρουσία και στις δύο πλευρές του παρκέ στις πρώτες δύο περιόδους. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους  στην 3η περίοδο ήταν καλύτερη στην επίθεση και κατάφερε να ξεκινήσουν το τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας «θέση οδηγού» (55-47). Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την αγωνιστική τους «εικόνα» στην συνέχεια έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί οι Καταλάνοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοί και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη χάρης στο εύστοχο «ζευγάρι» βολών του Πιέρ Οριόλα. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να «κλέψει» το ματς, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Κώστας Σλούκας από το ύψος των βολών σταμάτησε στο σίδερο.  Από την Μπαρτσελόνα αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Νίκολα Μίροτιτς(22π., 6ριμπ.), Κόρι Χίγκινς(11π.) και Νικ Καλάθης(9π.,13ριμπ., 7 ασιστ). Από την πλευρά των Πειραιωτών αυτοί που διακρίθηκαν ήταν οι  Τάιλερ Ντόρσεϊ(12π.), Αλέξανδρος Βεζένκοφ(12π., 5 ριμπ.) και Κώστας Σλούκας(14π.).

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 κ.δ., 79-78 παρ.

Την Παρασκευή (15/10, 20:00) η ισπανική ομάδα θα ταξιδέψει στην Γαλλία για να αντιμετωπίσει την Μονακό. Από την άλλη πλευρά οι Πειραιώτες την ίδια μέρα στις 21:00 θα υποδεχτούν την Ζάλγκιρις Κάουνας.