Βελέζ- ΑΕΚ 2-1: Η «ένωση» αδίκησε τον εαυτό της

Η Βελέζ φιλοξένησε την ΑΕΚ για τα προκριματικά του Conference League και επικράτησε στην Βοσνία με σκορ 2-1, παίρνοντας προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση . Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Ανσαριφάρντν για την «ένωση» στο 10΄ και  Πρσες, Ζαΐμοβιτς για την Βελέζ στο 13΄ και 53’ αντίστοιχα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στο 5’ με το σουτ του Σάκχοφ εκτός της περιοχής και την μπάλα καταλήγει στα χέρια του Μπογκντάνοβιτς.

Η «ένωσης» πέντε λεπτά αργότερα και έπειτα από καλή κυκλοφορία ο Αλμπάνης συνεργάζεται άψογα με τον Ανσαριφάρντν και ο Ιρανός από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Η χαρά της ελληνικής ομάδας δεν κράτησε για πολύ μιας και στο 13’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 μετά από ωραία ενέργεια του Οβτσίνα από δεξιά, ο οποίος πάσαρε στον  Πρσες και αυτός με την σειρά του με εκπληκτικό σουτ «νίκησε» τον Τσιντώτα.

Οι Βόσνιοι συνέχισαν να πιέζουν για να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα, προκειμένου να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ, όμως το σο+υτ του Ζαΐμοβιτς  στο 22’ μέσα από την περιοχή μπλοκάρετε εύκολα από τον Έλληνα τερματοφύλακα. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς εδώ και αρκετή ώρα έχει την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις. Στο 25΄ καταφέρνει να «κερδίσει» δυο διαδοχικά κόρνερ από τα οποία δεν υπήρξε κάποια «απειλή» για την εστία του Μπογκντάνοβιτς. Οι «κιτρινόμαυροι» έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς πήραν φάουλ λίγο μετά την μεσαία γραμμή με τον Μάνταλο να εκτελεί και την μπάλα να φτάνει στην αγκαλιά του κίπερ. Στο 31’ ο σύλλογος του Φέτζα Ντούντιτς απαντά στις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων με σουτ Πρσες, το οποίο εξουδετέρωσε ο Τσιντώτας,  στέλνοντας την μπάλα κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 35’ οι γηπεδούχοι είναι αυτοί που «ανεβάζουν ρυθμούς» πιέζοντας την ΑΕΚ ψηλά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κερδίσουν κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του ο Ίσιτς πήρε την κεφαλιά από το σημείο της μεγάλης περιοχής χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον 28χρονο γκολκίπερ, μιας και η μπάλα κατέληξε άουτ.  Στο 42’ ακυρώθηκε εσφαλμένα το γκολ της «ένωσης». Σε αυτό ο Μάνταλος σέντραρε από αριστερά με τον Ανσαριφάρντν να κινείται προς την μπάλα, χωρίς να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και να κερδίζει κόρνερ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ο Μάνταλος αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει την μπάλα στο πρώτο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί της Βελέζ απομακρύνουν. Η «ένωση» μετά από τρία λεπτά παίρνει ένα φάουλ  το οποίο αναλαμβάνει ο Μάνταλος. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα άουτ.

Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι κάνουν την ολική ανατροπή. Ο Ζαΐμοβιτς επωφελήθηκε μετά από κόντρες που έγιναν μέσα στην περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.  Στο 59’ η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς  πραγματοποιεί δυο μαζεμένες αλλαγές. Οι Τάνκοβιτς και  Μιτάι αντικατέστησαν τους Αλμπάνη και Λόπες. Στο 65΄ οι  φιλοξενούμενοι μετά από λάθος στην μεσαία γραμμή της Βελέζ «χτυπούν» στην αντεπίθεση και κερδίζουν κόρνερ από το οποίο δεν προέκυψε τίποτα αξιόλογο. Δύο λεπτά μετά σε μια φάση που φαινόταν χαμένη η επιμονή του Τάνκοβιτς φέρει κέδρος για την ομάδα του, καθώς κερδίζει κόρνερ από το οποίο δεν δημιουργήθηκε κάποια ευκαιρία. Στο 69’ οι Βόσνιοι κάνουν διπλή αλλαγή και τις θέσεις των Ζαΐμοβιτς και Άντουσιτς παίρνουν οι Γκεοργκίεβιτς και Βεχάμποβιτς. Επίσης για την ΑΕΚ βγαίνει ο Ανσαριφάρντν και μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ο Αραούχο. Στο 72’ η ελληνική ομάδα «κερδίζει» κόρνερ μετά από προσπάθεια του Σβάρννα. Ο Μάνταλος έχοντας αναλάβει όλες τις στημένες φάσεις της ομάδα του εκτελεί με τον Τζαβέλλα να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο ίδιο λεπτό η Βελεζ πραγματοποιεί και τρίτη αλλαγή, καθώς στην θέση του Πρσες παίρνει ο Όλβιν. Η ομάδα του Φέτζα Ντούντιτς στο 77΄ έπειτα από βαθιά μπαλιά κερδίζει κόρνερ. Με την εκτέλεσή του ο Γκεοργκίεβιτς παίρνει και την κεφαλιά και ο Τσιντώτας με εκπληκτική επέμβαση κράτα το 2-1. Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ πραγματοποίησε και την τρίτης της αλλαγή βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τον  Λε Ταλέκ στην θέση του Σάκχοφ. Στο 86’ η Βελέζ κάνει δύο ακόμα αλλαγές στις θέσεις των Τσόσιτς και Μπραντάο παίρνουν οι Ράντοβιτς και Ντεχάνοβιτς. Η «ένωση» πιέζει ψηλά, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 90+1 μετά από γέμισμα που γίνεται από τον χώρο του κέντρου ο Γκαρσία με κεφαλιά βρίσκει σε πλεονεκτική θέση τον Σιμάνσκι, ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.

ΑΕΚ:  Τσιντώτας, Μπακάκης, Λόπες, Σβάρνας,Τζαβέλλας, Σιμάνσκι Σάκχοφ, Μάνταλος, Γκαρσία, Αλμπάνης, Ανσαριφάρντν

Βελέζ: Μπογκντάνοβιτς, Οβτσίνα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς. Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Πρσες, Τσόσιτς, Άντουσιτς, Ντε Σόουζα, Ζαΐμοβιτς