Λαμία-Παναιτωλικός 2-2: VAR-εσαν «πισώπλατα» τους Αγρινιώτες

Η Λαμία υποδέχτηκε τον Παναιτωλικό για την 4η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος με σκορ 2-2. Τα τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Μαζουλουξής στο 9΄΄ και Νούνιες στο 66΄. Από την άλλη πλευρά το γκολ για τους Αγρινιώτες πέτυχε ο Ντουάρτε στο 30΄.

Η Λαμία πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και μάλιστα οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις στο 9΄. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου «κέρδισε» κόρνερ και μετά την εκτέλεσή του ο Μαζουλουξής «νικά» τους πάντες στο αέρα και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Από κει και πέρα ο ρυθμός του ματς έπεσε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούσαν να ισορροπούσουν την κατάσταση. Τελικά οι Αγρινιώτες τα κατάφεραν και έκαναν το 1-1 στο 30΄με τον Ντουάρτε , ο οποίος με εκπληκτικό σουτ εκτός της περιοχής φέρει το ματς στα ίσια. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα. Τελικά η Λαμία έκανε το 2-1 στο 66΄. Μετά από φάση διαρκείας μέσα στη περιοχή του Παναιτωλικού και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι επωφελείται ο Νούνιες και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας σε «θέση» οδηγού την ομάδα του. Από κει και πέρα η ομάδα του Αγρινίου ανέβασε ρυθμό, πίεσε ψηλά και στο 90΄ έφτασε ξανά στη ισοφάριση. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα επωφελείται ο Βαρόνε και από πλεονεκτική θέση «νικάει» τον Σαράνοφ.

Κατά την άποψη μου υπήρχαν πολλά διαιτητικά λάθη από τον κ. Σιδηρόπουλο τα οποία έκριναν το τελικό αποτέλεσμα.

Λαμία: Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Βύντρα, Αντέτζο, Ανχελ Μαρτίνεθ, Τρούμπουλος, Νούνιες, Μανουσάκης, Ρόμανιτς, Τιρόνε, Μανούσος

Παναιτωλικός: Ροντρίγκες, Λούι, Βργκος, Κορνέλιους, Χουχούμης, Τσιγγάρας, Φλόρες, Βαρόνε, Ντίας, Ντουάρτε, Βέργος