Τελικά «χαμογέλασαν» Ισπανοί και Ελβετοί

Η φάση των «16» του Εuro 2020 συνεχίζεται με την Κροατία να κοντράρει την Ισπανία στη Κοπεγχάγη. Η ομάδα τους Λουίς Ενρίκε νίκησε με σκορ 5-3 στην παράταση. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα οι «Φούριας Ρόχας» πατούσαν πολύ καλύτερα με τους Κροάτες να έχουν παθητικό ρόλο, σε μεγάλα διαστήματα του ματς. Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς προηγήθηκε με αυτογκόλ του τερματοφύλακα της Ισπανίας, Ουνάι Σιμόν έπειτα από δυνατό γύρισα του Πέρδι στο 20΄. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 1-1 στο 38΄με σουτ μέσα από την περιοχή του Πάμπλο Σαράμπια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Λα Ρόχας» ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Θέσαρ Αθπιλικουέτα στο 57΄και στο 77΄ο Φεράν Τόρρες ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Οι Κροάτες όμως δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη, καθώς  μέσα σε επτά λεπτά έφτασαν στην ισοφάριση. Με σκόρερ τους Μίσλαβ Όρσιτς στο 85΄και Μάριο Πάσαλιτς στις καθυστερήσεις. Στη παράταση οι Ισπανοί διαμόρφωσαν το τελικό 5-3 με σκόρερ τους Αλβάρο Μοράτα στο 100’ και Μίκελ Ογιαρθάμπαλ στο 103΄ αντίστοιχα.

Το επόμενο παιχνίδι της βραδιάς που διεξήχθη στο Βουκουρέστι ανάμεσα στη Γαλλία και την Ελβετία, όπου οι τελευταίοι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, καθώς επικράτησαν στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4. Στο πρώτο ημίχρονο οι Ελβετοί κατάφεραν να προηγηθούν με το γκολ του Χάρι Σεφέροβιτς στο 15’και έτσι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού η ομάδα του  Ντιντιέ Ντεσάν αν και είχε την κατοχή της μπάλας δεν κατάφερε να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι μπήκαν αποφασισμένοι να «γυρίσουν» το ματς και τα κατάφεραν. Μέτα το χαμένο πέναλτι του Ρικάρντο Ροντρίγκεζ στο 55’, ο Καρίμ Μπενζεμά εκμεταλλευόμενος την ποιότητά του και τα λάθη της αντίπαλης άμυνας σκόραρε δύο φορές στο 57’ και στο 59΄κάνοντας το 2-1. Στην συνέχεια ο Πολ Πογκμπά με εξαιρετικό σουτ εκτός της περιοχής τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η Ελβετία, όμως είχε απάντηση στα γκολ των Γάλλων μιας και ο Χάρι Σεφέροβιτς στο 81’ μείωσε προσωρινά 3-2 και ο Μάριο Γκαβράνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-3 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί τα πράγματα δεν άλλαξαν και έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου νικητές αναδείχτηκαν οι Ελβετοί.

Έτσι για την επόμενη φάση οι Ισπανοί θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους Ελβετούς για να διεκδικήσουν το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.