Ιωνικός-Λαμία 1-2: Σημαντική νίκη για την ομάδα της Φθιώτιδας

Ο Ιωνικός φιλοξένησε την Λαμία για την 5η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει με 1-2. Το τέρμα του αγώνα για την ομάδα της Νίκαιας πέτυχε ο Άοσμαν στο 35’. Από την άλλη πλευρά για την Λαμία σκόραραν οι Μανούσος στο 20’ και Γκόλεμιτς στο 54’.

Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισχυροποιημένο με τις δύο ομάδες να έχουν καθεμία τις ευκαιρίες της για να πάρουν το προβάδισμα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ μετά το εύστοχο πέναλτι του Μανούσου στο 20’. Επίσης η ομάδας της Νίκαιας στο ίδιο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα του Ντάλσιο. Από κει και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατά πολύ με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν ανούσια κατοχή μπάλας στο χώρο του κέντρου μέχρι το 30’. Στο 35’ ο Ιωνικός έκανε το 1-1 με σκόρερ τον Άοσμαν, ο οποίος με υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή φέρνει το ματς στα ίσια. Στα εναπόμεινα λεπτά του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία μπήκε δυναμικά «κερδίζοντας» ένα κόρνερ στο 54’. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Τάιρον με τον Γκόλεμιτς να «νικά» τους πάντες στο αέρα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας ξανά σε «θέση οδηγού» την ομάδα του. Στην συνέχεια ο Ιωνικός πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε την νίκη και μαζί τους τρεις βαθμούς.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας, Ντάλσιο, Άοσμαν, Καμπράλ,Τουράμ

Λαμία: Γκαραβέλης – Βύντρα, Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεζ,Μαζουλουξής, Νούνιες, Ρόμανιτς, Τάιρον, Μανούσος, Καραμάνος