Πρίφτη «ξύπνα» τους!

Ο Παναθηναϊκός για την πρώτη αγωνιστική της Basket League μετέβη στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Άρη. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι τα πήγαν αρκετά καλά καθώς πήραν μια διαφορά 19 πόντων και έδειξαν πως μπορούν να επικρατήσουν εύκολα κόντρα στους «κιτρινόμαυρους».

Όπως είχα πει και σε παλιότερο  άρθρο ο σύλλογος της Αθήνας στο δεύτερο ημίχρονο είναι μια …. εντελώς διαφορετική ομάδα. Το ίδιο έγινε και χθες(3/10) στο «Αλεξάνδρειο». Oι  «πράσινοι» απλά περιφέρονταν στο γήπεδο, χωρίς να προσπαθούν, με αποτέλεσμα το προβάδισμα που είχαν «χτίσει» στο πρώτο μέρος σιγά-σιγά να «εξανεμίζεται» . Έτσι ο Άρης κατάφερε να κάνει ονειρική ανατροπή και πήρε το «ροζ» φύλλο αγώνα με 81-71. Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 58-29. Αν κοιτάξει κανείς τα στατιστικά του αγώνα θα δει πως το «τριφύλλι» στην 3η περίοδο δέχτηκε 31 πόντους. Χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια που έκαναν οι γηπεδούχοι, αλλά το «τρως» 31 πόντους δεκάλεπτο από τον Άρη, από μια ομάδα «πρώτης γραμμής» στην Ευρωλίγκα πόσους θα δεχτείς;; 40;; 45;;;

Το ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει πλέι μέκερ δεν πρέπει για τέτοια ομάδα με υψηλούς στόχους να αποτελεί δικαιολογία, γιατί και να είχε στο ροστερ του δύο «άσους» χθες με τέτοια αγωνιστική εικόνα που παρουσίασε στις δύο πλευρές του παρκέ και πάλι δεν θα κέρδιζε. Για την ήττα αυτή κατά την άποψη μου φταίνε αποκλειστικά οι παίκτες και όχι ο προπονητής. Το ότι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την χρονιά με δύο χαμένα ματς από Μονακό και Άρη πρέπει να δημιουργεί εύλογο προβληματισμό, τόσο για τα αποτέλεσμα όσο και  από ψυχολογικής πλευράς…

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν έχει πολύ χρόνο στην διάθεση της για να αναλύσει την καταστροφική ήττα που υπέστη στη Θεσσαλονίκη. Πρέπει να προετοιμαστεί κατάλληλα για τον εντός έδρας αγώνα της Πέμπτης(7/9, 21:00) με αντίπαλο την Φενερμπαχτσέ. Οι Τούρκοι διαθέτουν ποιοτικούς παίκτες και μερικοί εξ αυτών είναι οι: Μάρκο Γκούντουριτς,  Ναντό ντε Κολό, Ακίλε Πολονάρα και Γιαν Βέσελι.

Θέλω να πιστεύω πως ο Παναθηναϊκός θα έχει καλύτερη αγωνιστική εικόνα κόντρα στον σύλλογο από το Φανάρι, αλλιώς να είστε προετοιμασμένοι και σίγουροι πως η ήττα που «γνώρισε» από τον Άρη θα «μοιάζει» πταίσμα….