ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-3: Πήραν την νίκη στο ντέρμπι οι Πειραιώτες

Το ματς που ξεχωρίζει από τους αγώνες της 10ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος είναι αυτό ανάμεσα στη ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, όπου οι Πειραιώτες πήραν την νίκη στο ντέρμπι με σκορ 2-3. Τα τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Αραούχο στο 15’ και στο 79’. Από την άλλη πλευρά για τους «ερυθρόλευκους» σκόραραν οι Αγκιμπού Καμαρά στο 1’ και Ελ Αραμπί στο 34’ και στο 70’.

Οι φιλοξενούμενοι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό έκαναν το 0-1. Πιο συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα οι αμυντικοί της «ένωσης» απομάκρυναν και οΑγκιμπού Καμαρά με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς.  Στο 15΄οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση. Μετά από ωραία σέντρα του Μάνταλου από δεξιά ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά κάνοντας με αυτόν τον τρόπο το 1-1. Τρία λεπτά μετά ο Μαντί Καμαρά έκανε σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.  Στο 23’ ο Μασούρας έστρωσε στον Λαλά και αυτός σούταρε με τον Στάνκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 34’ οι Πειραιώτες πήραν ξανά το προβάδισμα με σκόρερ τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με ωραία προσποίηση απέφυγε τον Μισελέν και με άψογο τελείωμα «νίκησε» τον Στάνκοβιτς. Από κει και πέρα η ΑΕΚ στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δημιούργησε την πρώτη φάση, με το σουτ του Μάνταλου να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός «απαντά» στην προηγούμενη ευκαιρία της ΑΕΚ με σουτ του Μασούρα, που δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Στάνκοβιτς, καθώς πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση.  Στο 62’ μετά από ωραία ενέργεια του Αραούχο ο επιθετικός της «ένωσης» έδωσε πάσα στον Άμραμπατ και αυτός έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών από πλεονεκτική θέση.  Στο 70’ ο Μοχαμάντι έκανε λάθος γύρισμα και έβαλε τετ-α-τετ τον Ελ Αραμπί, ο οποίος πλάσαρε τον Στάνκοβιτς και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο  1-3. Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-4, αφού ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων» απέκρουσε αρχικά το σουτ του Καμαρά και στην συνέχεια της φάσης ο παίκτης του Ολυμπιακού επιχείρησε νέο σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 79’ ο Αραούχο με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση μείωσε σε 2-3, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 82’ ο Μασούρας έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 2-4, αφού σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών από πλεονεκτική θέση.  Aπο κει και πέρα δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση από τις δύο ομάδες και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη στο ντέρμπι.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Βράνιες, Μήτογλου, Μισελέν, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Σιμόες, Μάνταλος, Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου, Μασούρας, Ελ Αραμπί