Βόλος-ΑΕΚ 1-3: Πέρασε από την Μαγνησία η «ένωση»

Ο Βόλος στα πλαίσια της 7ης αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος υποδέχτηκε την ΑΕΚ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με σκορ 1-3. Τα γκολ για την «ένωση» σημείωσαν οι Ανσαριφάρντ στο 42’, Τσούμπερ στο 45+3 και Χατζισαφί στο 90+8. Το τέρμα για την ομάδα της Μαγνησίας προήλθε από αυτογκόλ του Βράνιες.

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, καθώς είχαν πολλές ευκαιρίες και «μοιρασμένη» κατοχή μπάλας. Ο Βόλος έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, αφού ο Ρεγκατέν αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 40’. Δυο λεπτά μετά η ΑΕΚ έκανε το 1-0 με σκόρερ τον Ανσαριφάρντ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η «ένωση» διπλασίασε τα τέρματά της με τον Τσούμπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε περισσότερες φάσεις από την ΑΕΚ, προκειμένου να πετύχει κάποιο τέρμα. Τελικά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 80’ με αυτογκόλ του Βράνιες. Δυο λεπτά αργότερα η «ένωση» είχε δοκάρι με τον Γκαρσία. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν και σαν να μην έφτανε αυτό η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με τον Χατζισαφί.

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Φερνάντες, Μπαριέντος,  Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν

AEK: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Σιμόες, Άμραμπατ, Μάνταλος, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ