Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 1-2: Πέρασαν δύσκολα από το Αγρίνιο οι Πειραιώτες

Ο Παναιτωλικός για της 8η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος φιλοξένησε τον Ολυμπιακό με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν την νίκη με σκορ 1-2. Τα τέρματα της αναμέτρησης για τους Πειραιώτες σημείωσαν οι Τικίνιο στο 13’ και Ελ Αραμπί στο 70’. Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Αγρίνιου σκόραρε ο Βέργος στο 19.

Οι φιλοξενούμενοι στο 13’ «άνοιξαν» στο σκορ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ με κεφαλιά του Τικίνιο. Έξι λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1 με τον Βέργο. Ο Έλληνας επιθετικός με ωραία ενέργεια «άδειασε» τον Παπασταθόπουλο και πλάσαρε τον Βατσλίκ. Από κει και πέρα  στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρουν και να πάρουν ξανά το προβάδισμα αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες πίεσαν για να πάρουν ξανά το προβάδισμα και τα κατάφεραν. Πιο συγκεκριμένα στο 70’ ο Ελ Αραμπί μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 1-2. Από κει και πέρα ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμό για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ηττήθηκε από τους πρωταθλητές.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Αντούνιες, Μπακαδήμας, Ντουάρτε, Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ, Βέργος

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ , Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά,  Μασούρας, Ρόνι Λόπες, Τικίνιο