ΠΑΟΚ- Κοπεγχάγη 1-2: Πέρασαν από την Θεσσαλονίκη οι Δανοί

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Conference League ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την Κοπεγχάγη με τους Δανούς να παίρνουν τελικά την νίκη με σκορ 1-2. Το τέρμα για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Ζίβκοβιτς στο 7’. Από τους φιλοξενούμενους τα γκολ πέτυχαν οι Άνκερσεν στο 34’ και Μπίελ στο 50’

Oι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και πήραν «κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 7’. ΟΜπίσεσβαρ σέντραρε, Σφιντέρσκι προσπάθησε να μπει στη φάση και η μπάλα τελικώς κατέληξε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έκανε το 1-0. Στο 13’ οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» την ισοφάριση. Ο Πασχαλάκης γύρισε την μπάλα στον Κούρτιτς, λάθος εκτίμηση από τον τελευταίο, με τον Λεραγκέρ να επωφελείται δίνοντας την μπάλα στον Μπιέλ, ο οποίος αστόχησε από καλή θέση. Μετά από αρκετή ώρα σημειώθηκε αξιόλογη φάση, αυτή την φορά για την Κοπεγχάγη. Πιο συγκεκριμένα οι Δανοί στο 34’ έκαναν το 1-1 με σκόρερ τον Άνκερσεν που σούταρε από πλάγια θέση και «νίκησε» τον Πασχαλάκη, φέρνοντας το ματς στα ίσια.  Στο 45’ ο «δικέφαλος του βορρά πήρε φάουλ και μετά την εκτέλεσή του, ο Σβαμπ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιόνσον.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήθηκε στο 50’, αφού οι παίκτης της ομάδας από την Δανία κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, 1-2. Η Κοπεγχάγη διπλασίασε τα τέρματά της με υποδειγματική αντεπίθεση, τελικώς αποδέχτης ο Μπίελ, που με ωραίο τελείωμα πλάσαρε τον Πασχαλάκη. Επτά λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση με τον Σφιντέρσκι, όμως ο Πολωνός φορ δεν κατάφερε να σκοράρει. Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Ακόμ δεν ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα. Στο 68’ οι γηπεδούχοι «απειλούν» και πάλι την εστία του Γιόνσον. Τακουνάκι Ελ Καντουρί, σε πλεονεκτική θέση ο Μπίσεσβαρ που όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Απίστευτη ευκαιρία στο 75’ για τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίσουν σε φάση διαρκείας στα καρέ του Γιόνσον, που απέκρουσε αρχικά την κεφαλιά του Ζίβκοβιτς και έπειτα αυτή του Ελ Καντουρί.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι

Κοπεγχάγη: Γιόνσον, Άνκερσεν, Κοτσολάβα, Μπόιλεσεν, Κρίστιανσεν, Ντικς, Λεραγκέρ, Στέγκε, Μπιέλ, Μπέβινγκ, Βιντ