Λαμία-Άρης 0-1: Πέρασαν από την Φθιώτιδα οι «κιτρινόμαυροι»

Η Λαμία υποδέχτηκε τον Άρη για την 6η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη χάρης στο τέρμα που σημείωσε ο Μπράμπετς στο 50’.

Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν δύο φάσεις στο 6’ και στο 14’ με τον Μπερτόγλιο, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στις δύο προηγούμενες ευκαιρίες των «κιτρινόμαυρων» με σουτ του Μανούσου, το οποίο αποκρούστηκε από τον Κουέστα στο 18’. Η επόμενη σημαντική φάση στον αγώνα καταγράφετε στο 35’ και ανήκει στον Άρη. Πιο συγκεκριμένα ο Μαντσίνι επιχείρησε σουτ από αριστερά και η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η Λαμία έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα του Ελευθεριάδη, ο οποίος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 14’ αντικαθιστώντας τον Ρόμανιτς, καθώς ο τελευταίος αποκόμισε τραυματισμό στον αστράγαλο.  Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης πίεσε από το πρώτο λεπτό για να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα και να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Τελικά ο Άρης έκανε το 0-1 στο 50’. Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Γκάμπα και στον αέρα ο Μπράμπετς «νίκησε» τους πάντες στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη. Στο 61’ η Λαμία είχε απίθανη διπλή ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Αρχικά ο Νούνιες επιχείρησε μακρινό σουτ με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Κουέστα και στην συνέχεια να χτυπά στην πλάτη του τελευταίου, στην εξέλιξη της φάσης ο Καραμάνος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Έξι λεπτά μετά η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, καθώς ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα το σουτ του Γκάμα μέσα από την περιοχή. Στα υπόλοιπα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο από τις δύο ομάδες.

Λαμία: Γκαραβέλης, Σκόνδρας, Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Νούνιες, Μανούσος, Τιρόνε, Ρόμανιτς, Καραμάνος

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια, Τζέγκο, Μαντσίνι, Μπερτόγλιο, Μπρούνο Γκάμα, Καμαρά