Πέντε μάγκες στο Περαία πέρασαν από το ΣΕΦ!

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Basket League o Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στο Σ.Ε.Φ. με σκορ 76-81. Στις πρώτες δύο περιόδους οι «αιώνιοι» συμβάδιζαν στο σκορ με τους «πράσινους» να πηγαίνουν τελικώς στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τριών πόντων. Στην 3η περίοδο οι Πειραιώτες μέσα από την καλή τους άμυνα και με την μεθοδικότητα στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +11(59-48).

Στις αρχές της τελευταίας  περιόδου οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 13 πόντων. Εκεί τα πράγματα έμοιαζαν δύσκολα… για το «τριφύλλι», καθώς έπρεπε να βρει επιθετικές λύσεις για να επιστρέψει στο ματς. Η «πράσινη» αντεπίθεση ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου από την γωνία και στη συνέχεια την «σκυτάλη» πήρε ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος είχε τεράστια συνεισφορά στην νίκη που πέτυχε τελικώς ο σύλλογος της Αθήνας. Αξίζει να αναφέρουμε πως στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ευστόχησε (7/10) πίσω από την γραμμή των 6.75 κάτι που δύσκολα θα επαναληφθεί …την ίδια ώρα που αντίπαλος είχε(0/9).

Θεωρώ πως ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα μπορούσε να πάρει ένα time out, προκειμένου να σταματήσει τον επιθετικό ρυθμό του Παναθηναϊκού και να ανασυντάξει τους παίκτες του. Ο εξαιρετικός Μουσταφά Φολ κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, μέχρι και τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, καθώς στις περισσότερες επιθέσεις έπαιρνε την μπάλα στην quick side με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να του κάνουν συνεχώς φάουλ, μιας και ακολουθούσαν τις ρητές εντολές του προπονητή τους. Επιπλέον εκτιμώ πως ο Έλληνας τεχνικός θα μπορούσε να προετοιμάσει καλύτερα τους παίκτες του, καθώς ήταν σχεδόν σίγουρο πως ο Δημήτρης Πρίφτης θα επέλεγε να αγωνιστεί κόντρα στον Ολυμπιακό με άμυνα ζώνης(κάτι που έκανε και στον προηγούμενο αγώνα στα πλαίσια της Ευρωλίγκα κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου), αφού αν επέλεγε το man to man o Ολυμπιακός έχοντας καλύτερη ποιότητα παικτών και πίστη στο πλάνο του θα είχε περισσότερες πιθανότητες να πάρει την νίκη.

Οι πιο πολλοί που θα δουν τα στατιστικά του αγώνα θα ξεχωρίσουν βέβαια τον Νεμάνια Νέντοβιτς που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση(24π., 2ασιστ.) αλλά εκτός από τον Σέρβο shooting guard υπάρχουν και άλλοι τέσσερις που βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να «αλώσει» το Σ.Ε.Φ. για ακόμα μια φορά. Ας ξεκινήσουμε με τον αρχηγό της ομάδας Ιωάννη Παπαπέτρου(13π.,3ριμπ.,3ασιστ) , τον Γιώργο Παπαγιάννη(8π.,9ριμπ.,1ασιστ), που θα μπορούσε να παίξει και ακόμα καλύτερα αλλά όλη του η εμφάνιση επισκιάζεται από τον εξαιρετικό προσωπικό του αντίπαλο Μουσταφά Φολ. Επίσης στους διακριθέντες των «πράσινων» προστίθενται οι Λεωνίδας Κασελάκης(11π.,5ριμπ.) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος(10π., 4ριμπ.,3ασιστ) οι οποίοι βοήθησαν πολύ στην άμυνα και ευστόχησαν σε δύσκολα-σημαντικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Από την πλευρά του Ολυμπιακού αυτοί  που ξεχώρισαν κυρίως ήταν οι Μουσταφά Φολ(17π.,11ριμπ.,1ασιστ) και Αλέξανδρος Βεζένκοφ(19π.,10 ριμπ). Επιπλέον σημαντική ήταν η συνεισφορά των Κώστα Σλούκα(10π.,1ασιστ) και Κώστα Παπανικολάου(5π.,6ριμπ., 2ασιστ), με τον τελευταίο να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα. Μην ξεχνάμε πως αυτή ήταν η πρώτη ήττα των «ερυθρόλευκων» στο γήπεδο τους, οι οποίοι έχουν πολύ καλή αγωνιστική παρουσία σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ας την αφήσουν πίσω… όσο δύσκολο και αν είναι, μιας και πρέπει  επικεντρωθούν στο επόμενο ματς την προσεχή Παρασκευή(26/11, 21:30) κόντρα στην Ολύμπια Μιλάνο στην Ιταλία.

Στο «στρατόπεδο» του Παναθηναϊκού σίγουρα επικρατεί ενθουσιασμός μετά την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο. Το μόνο που μένει είναι «οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να πατήσουν πάνω σε αυτή την επικράτηση και να σταθούν στα πόδια τους», καθώς στην Ευρωλίγκα βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και κοντράρονται την Πέμπτη(25/11, 21:30) με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο Ο.Α.Κ.Α.

Θα δούμε πως θα ανταπεξέλθουν οι δύο ομάδες μετά το «αιώνιο» ντέρμπι… αγωνιστική δράση υπάρχει… οπότε αργά ή γρήγορα θα τα ξαναπούμε.