ΠΑΟΚ-ΠΑΣ 0-1: «Απόδραση» με ήρωα Κόντε

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 1η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη χάρης στο τέρμα που σημείωσε στο 86′ ο Κόντε.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν την πρώτη τους σημαντική ευκαιρία στο 23’ με πρωταγωνιστή τον Σβαμπ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην εστία, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να την προλαβαίνει λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα. Από κει και πέρα ο «δικέφαλος» πίεσε τους Ηπειρώτες χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι το σκηνικό ήταν ίδιο μιας και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που κυκλοφορούσε την μπάλα στο χώρο κέντρου με τον ΠΑΣ να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, αφού «περίμενε» τον ΠΑΟΚ στα καρέ του. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μετά από ασυνεννοησία του Κρέσπο- Ζίβκοβιτς ο Κόντε στο 86΄ κάνει το 1-0 βάζοντας σε «θέση οδηγού» τον ΠΑΣ. Στα εναπομένοντα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ: Ζ.Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Τέιλορ, Βιεϊρίνια, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Μουργκ, Καγκάβα, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Σάλιακας, Ντομίνγκες, Καραχάλιος, Σνάιντερ, Γκαρντάφσκι, Περέα, Κόντε