Παναθηναϊκός- Απόλλων Σμύρνης 4-0: Ιδανικό ξεκίνημα για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 1η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει με σκορ 4-0. Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν οι Μαουρίσιο στο 30’, Καρλίτος στο 45+2- 73 ’ και Αλεξανδρόπουλος στο 83’.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 20’, ωστόσο μετά τα πράγματα ισορρόπησαν. Πιο συγκεκριμένα οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και έφτασαν κοντά στο 1-0 αλλά το σουτ εκτός της περιοχής που επιχείρησε ο Πέρεθ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βέρχουλστ. Στην εξέλιξη της φάσης οι γηπεδούχοι έκαναν και αλλά δύο δοκάρια αυτή την φορά με πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ.  Στην αμέσως επόμενη σημαντική ευκαιρία το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ με τον Μαουρίσιο, ο οποίος έπειτα από σουτ εκτός της περιοχής του Βιτάλ επωφελήθηκε από την απόκρουση  του τερματοφύλακα στέλνοντας από πλεονεκτική θέση την μπάλα στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με υποδειγματική αντεπίθεση. Μετά από σέντρα του Χουάνκαρ ο Καρλίτος  πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με την «ελαφρά ταξιαρχία» να έχει κάποιες ευκαιρίες, προκειμένου να σημειώσει ένα γκολ. Τα πράγματα όμως άλλαξαν ριζικά μετά την κόκκινη κάρτα του Φατιόν στο 54’, καθώς η ομάδα της Ριζούπολης για το υπόλοιπο του ματς έμεινε με 10 παίκτες. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και 73’ οι «πράσινοι» έκαναν το 3-0. Ο Καρλίτος αξιοποίησε την κάθετη πάσα του Ιωαννίδη και αφού πέρασε τον τερματοφύλακα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Αλεξανδρόπουλος με εξαιρετικό σουτ εκτός της περιοχής στο 83’.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Σάρλια, Βέλεθ, Πέρεθ, Μαουρίσιο, Λούντκβιστ, Βιτάλ, Αϊτόρ, Καρλίτος

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο, Τσιλούλης, Σαχλί, Ντάουντα