Αστέρα Τρίπολης-Παναθηναϊκός 2-1: Ο Σόνι «χάρισε» την νίκη στους Αρκάδες

Ο Αστέρας Τρίπολης για την 7η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με σκορ 2-1. Τα τέρματα για τους Αρκάδες σημείωσαν οι Μπαράλες στο 32’ και Σόνι στο 45’. Από την άλλη πλευρά για τους «πράσινους» σκόραρε ο Καρλίτος στο 30’.

Στα πρώτα 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν δώσει την κατοχή της μπάλας στον Παναθηναϊκό και να τον περιμένουν στο μισό γήπεδο. Στο 30’ οι «πράσινοι» με υποδειγματική αντεπίθεση έκαναν το 0-1. Πιο συγκεκριμένα ο Παλάσιος χτύπησε στην κόντρα, έδωσε παράλληλη πάσα στον Καρλίτος και με την σειρά του ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Μπαράλες και ευστόχησε φέροντας το ματς στα ίσια.  Στο 40’ ο Σίτο επιχείρησε σουτ εκτός της περιοχής με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 45’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ολική ανατροπή κάνοντας το 2-1. Ο Σίτο με ωραία ατομική προσπάθεια επιχείρησε γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Σονί ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι «έσπρωξε» την μπάλα στα δίχτυα.

Έχοντας συμπληρώσει μια ώρα αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχει γίνει κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής. Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να δημιουργήσει αλλά δεν έχει καταφέρει κάτι, καθώς οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης έχουν οπισθοχωρήσεις, κλείνοντας όλους τους «διαδρόμους» προς την περιοχή του Τσιφτσή.  Στα υπόλοιπα λεπτά του δευτέρου ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Αστέρα Τρίπολης: Τσιφτσής, Καρμόνα, Σανταφέ, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο, Βαλιέντε, Κρέσπι, Σίτο, Σονί, Μπαράλες

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης, Παλάσιος, Καρλίτος