Ολυμπιακός-Άιντραχτ Φραγκφούρτης 1-2: Ο Χάουγκε «λύτρωσε» τους Γερμανούς

Για την 4η αγωνιστική του Europa League ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Άιντραχτ Φραγκφούρτης με τον αγώνα να λήγει με σκορ 1-2. Το τέρματα για τους «ερυθρόλευκους» σημείωσε ο Ελ Αραμπί στο 12’ ενώ από την άλλη πλευρά σκόραραν οι Καμάντα στο 17’ και Χάουγκε στο 90+1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 12’ «άνοιξαν» το σκορ με τον Ελ Αραμπί. Πιο συγκεκριμένα ο Ονιεκούρου εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του και πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, πάτησε περιοχή και έδωσε άσιστ στον Μαροκινό, ο οποίος μέσα από την μεγάλη περιοχή πλάσε τον Τραπ. Η χαρά των «ερυθρόλευκων» δεν κράτησε για πολύ, καθώς οι Γερμανοί έκαναν το 1-1 στο 17’. Ο Κάμαντα έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από μπαλιά του Μπορέ και με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσια. Η επόμενη σημαντική φάση καταγράφετε στο 28’ και ανήκει στον Ολυμπιακό, μιας και ο Αγκιμπού Καμαρά σούταρε και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε την μπάλα. Νέα «απειλή» των γηπεδούχων στο 34’. Κεφαλιά του Καμαρά μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, η μπάλα κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά μετά οι Πειραιώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν ξανά το προβάδισμα,  αφού ο Μασούρας δεν μπόρεσε να «νικήσει» τον Τραπ που έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του στημένου ο Μπά πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Από κει και πέρα στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός είχε μια ακόμα ευκαιρία να κάνει το 2-1 αλλά δεν τα κατάφερε, αφού ο Τραμ απέκρουσε το δυνατό σουτ του Μαντί Καμαρά στο 39’.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφετε στο 57’ και ανήκει στον Ολυμπιακό. Πιο συγκεκριμένα ο Ελ Αραμπί με ωραία μπαλιά βρήκε τον Ονιεκούρου, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Οι Γερανοί «απάντησαν» στην περιηγούμενοι ευκαιρία των Πειραιωτών στο 69’ με το σουτ του Λίνστρομ, που αποκρούστηκε από τον Βατσλίκ. Στο 74’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ και μετά την εκτέλεση του ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά και ο Τράπ μπλόκαρε την μπάλα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Ολυμπιακού στο κέντρο του γηπέδου και έκαναν το 1-2. Πιο συγκεκριμένα ο Λίντστρομ γύρισε στον Χάουγκε και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Βατσλίκ.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου, Ελ Αραμπί

Άιντραχτ Φραγκφούρτης: Τραπ, Εντίκα, Χασέμπε, Τούτα, Μπάρκοκ, Γιάκιτς, Σο, Τσάλντερ, Καμάντα, Λάμερς, Μπορέ