ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 1-0: Νίκη με «υπογραφή» Γκαρντάβσκι

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό για την 2η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει 1-0. Το τέρμα του ματς σημείωσε ο Γκαρντάβσκι στο 5΄ με εξαιρετικό σουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και «άνοιξαν» το σκορ μόλις στο 5΄με σκόρερ τον Γκαρντάβσκι, ο οποίος με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής «εκτελεί» τον  Διούδη  και κάνει το 1-0. Από κει και πέρα οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα οι Ηπειρώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι και πάλι είχαν την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή τους δημιουργώντας πιο πολλές φάσεις για να κάνουν το 1-1. Μάλιστα το «τριφύλλι» είχε τρείς τελικές εντός εστίας έναντι μια του ΠΑΣ. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν γενικότερα έναν πιο παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση είναι αυτοί που στο τέλος «χαμογέλασαν», μιας και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΠΑΣ Γιάννινα:Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Γκαρντάβσκι, Περέα, Κόντε

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο, Λούντκβιστ, Βιτάλ, Αϊτόρ, Καρλίτος