Νίκες για ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ για την 9η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος φιλοξένησε τον Ατρόμητο, τον οποίο κέρδισε με σκορ 2-0 χάρης στα τέρματα που σημείωσε ο Φιορίν Ντουρμισάι στο 7’ και στο 10’. Οι Κρητικοί στο πρώτο ημίχρονο στα πρώτα 20λέπτο ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, από κει και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και δημιούργησαν ευκαιρίες για να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν εξίσου ευκαιρίες για να σημειωθούν και άλλα τέρματα αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Οι Κρητικοί έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο πήραν τους τρεις βαθμούς.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικό η ομάδα της Ηπείρου πήρε τους τρείς βαθμούς, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, αφού είχαν περισσότερες φάσεις για να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν εντελώς παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Οι Γιαννιώτες σημείωσαν δύο τέρματα στο πρώτο 45λεπτό με τους Εραμούσπε στο 33’ και Περέα στο 37’.  Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μειώσει στο σκορ αλλά η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν τα κατάφερε και σαν να μην έφτασε αυτό ο ΠΑΣ διεύρυνε το προβάδισμά του σε 3-0 με τον Κάργα στο 58’. Έτσι οι Ηπειρώτες πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.