Νίκες για Παναθηναϊκό και ΠΑΣ

Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Ατρόμητο τον οποίο κέρδισε με σκορ 2-0. Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις να την επίτευξη κάποιου τέρματος. Τελικά το γκολ για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήρθε στο 30’, όταν ο Καρλίτος σκόραρε από πλεονεκτική θέση.  Από κει και πέρα στο πρώτο μέρος δεν έγινε κάποια αξιόλογη ευκαιρία και έτσι το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι το ίδιο σκηνικό με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και να πιέζει τον Ατρόμητο, ο οποίος περίμενε τους πράσινους στο μισό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι στο 75’ με σκόρερ τον Παλάσιος έκαναν το 2-0 «σφραγίζοντας» με αυτόν τον τρόπο τους τρείς βαθμούς της νίκης απέναντι στην ομάδα των Δυτικών Προαστίων.

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Βόλος οι Ηπειρώτες πήραν την νίκη με σκορ 3-2. Το πρώτο μέρος ήταν πολύ ισχυροποιημένο με τις δύο ομάδες να έχουν μοιρασμένη κατοχή μπάλας και ευκαιρίες για γκολ. Πιο συγκεκριμένα η ομάδα της Μαγνησίας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 1’ με τον Ορός. Από κει και πέρα οι Ηπειρώτες πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση και τα κατάφεραν σχετικά γρήγορα, μιας και στο 12’ ο Κάργας έκανε το 1-1. Στην συνέχεια ο Βόλος ανέβασε ρυθμό θέλοντας να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι τελικά έκαναν το 2-1 με τον Νίνη στο 40’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος, καθώς είχε την κατοχή της μπάλας και συνεπώς περισσότερες ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση. Τελικά οι Ηπειρώτες έκαναν το 2-2 με σκόρερ τον Περέα στο 57’. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν τον Βόλο, προκειμένου να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης και τα κατάφεραν στο 90’, αφού έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εραμούσπε ο ΠΑΣ έφτασε στο 3-2 εξασφαλίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη.