Νεφτσί- Ολυμπιακός 0-1: Οι Πειραιώτες προκρίθηκαν άνετα στην επόμενη φάση

Η Νεφτσί φιλοξένησε τον Ολυμπιακό για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Στον αγώνα που διεξήχθη στο Μπάκου οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και επικράτησαν με σκορ 1-0. Έτσι η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς προκρίθηκε στην επόμενη φάση και περιμένει τον αντίπαλό της που προκύπτει από το ζευγάρι Λουντογκόρετς Ραζγκράντ-Μούρα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νεφτσί μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας κερδίζει φάουλ λίγο πιο κάτω από την γραμμή του κέντρου στο 3’, το οποίο εκτελείται χωρίς να ανησυχήσει τον Τζολάκη.

Στο 15΄ ο Ολυμπιακός «ανοίγει» το σκορ με τον Μασούρα που εκμεταλλεύτηκε την ψηλοκρεμαστή πάσα του Βαλμπουενά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όλη η φάση βέβαια ξεκινήσει από το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων από το οποίο επωφελήθηκε ο  Σισε.

Τρία λεπτά μετά οι Αζέροι «απειλούν» το σουτ του Μπουγκρίν να περνά άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από προώθηση του Σισε κερδίζουν κόρνερ στο 22’ με εκτελεστή τον Βαλμπουενά, από το οποίο δεν προέκυψε κάτι αξιόλογο.  Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Μαρτίνς δημιουργεί άλλη μια ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Σουρλή, ο οποίος έπειτα από καλή ανάπτυξη παιχνιδιού ευνοείται από κόντρες αλλά σουτάρει ψηλά άουτ.  Στο 31’ η Νεφτσί πραγματοποιεί την πρώτη της αλλαγή με τον Αμπάσοφ να αντικαθιστά τον Μπουλούντοφ. Ο Ολυμπιακός την ίδια στιγμή μετά από λάθος την αντίπαλης άμυνας έχει «κερδίσει» κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Τέσσερα λεπτά μετά οι Πειραιώτες πιέζουν για να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ με αποτέλεσμα να πάρουν κόνρερ που  εκτελείται από τον Βαλμπουενά. Στην συνέχεια της φάσης η μπάλα απομακρύνεται χωρίς να κινδυνεύσει η εστία του Μαμάντοφ. Στην αμέσως επόμενη φάση η Νέφτσι μετά από ωραία «κυκλοφορία» από αριστερά κερδίζει δύο συνεχόμενα κόρνερ από τα οποία δεν κατάφερε να «απειλήσει» τα καρέ το Τζολάκη. Στο 40’ ο Μπουγκρίν σουτάρει από πλεονεκτική θέση με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να ελέγχει απόλυτα και την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός «χτυπά» στην αντεπίθεση και η μπάλα καταλήγει στα πόδια του Σίσε, ο οποίος σουτάρει και ο Μαμάντοφ αποκρούει σε κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπειτα από ωραία ανάπτυξη «κερδίζει» κόρνερ στο 58’ με τον Βαλμπουενά να εκτελεί και τον Χασάν να μην μπορεί να κάνει το 2-0 από πλεονεκτική θέση, αφού ο τερματοφύλακας της Νέφτσι είχε απάντηση αποκρούοντας σε νέο κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Μασούρας σέντραρε μέσα στη περιοχή και βρήκε τον Βαλμπουενά, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά μετά οι «ερυθρόλευκοι απειλούν» και πάλι με το σουτ του  Σισέ να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου.  Στο 65’ οι γηπεδούχοι πραγματοποιούν την δεύτερη αλλαγή τους με τον Ισμάιλ να παίρνει την θέση του Μέσα. Τρία λεπτά αργότερα ο Χασάν επωφελείται από λάθος της αντίπαλης άμυνας γυρνώντας την μπάλα στο πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας έχει καταλάβει το σκεπτικό του και βγήκε από την εστία τον για να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 76’ οι Πειραιώτες έκαναν την πρώτη τους αλλαγή και στην θέση του Βαλμπουενά περνά ο Ραντζέλοβιτς. Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός έχασε νέα ευκαιρία να κάνει το 2-0 και πάλι με τον Χασάν, αφού ο Αίγυπτος δεν εκμεταλλεύτηκε το  γύρισμα του Ραντζέλοβιτς στο πέναλτι. Στο 83’ η Νεφτσί έκανε τρείς μαζεμένες αλλαγές και στις θέσεις των Αμπάσοφ, Μπουγκρίν και Λαουάλ μπήκαν οι Νατσάσοφ, Ασίμ και Μουραντμπαϊλί. Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε και αυτός με την σειρά του αλλαγές στην εντεκάδα μιας και οι Ελ Αραμπί και Βρουσάι αντικατέστησαν τους Χασάν και Μασούρα. Στο 90’ η Νεφτσί μετά από καλή κυκλοφορία έφτασε κοντά στο 1-0, όμως ο Μουραντμπαϊλί  σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Νεφτσί Μπακού: Αγκίλ Μαμάντοφ, Μαμαντού Μποντζ, Βόισλαβ Στάνκοβιτς, Ομάρ Μπουλούντοφ  Ρομαίν Μπασκέ, Μαμαντού Κέιν, Χαραμίζ Σοάρες, Γιουσούφ Λαουάλ, Εμίν Μαχμούντοφ, Σαμπίρ Μπουγκρίν, Σέζαρ Μέσα Κόλι,

Ολυμπιακός: Κωνσταντίνος Τζολάκης, Ουσεϊνού Μπα, Σβέτοζαρ Μάρκοβιτς, Ρούμπεν Σεμέντο, Παπ Αμπού Σισέ, Κενί Λαλά, Γιώργος Μασούρας, Πιερ Κούντε, Βασίλης Σουρλής, Ματιέ Βαλμπουενά, Αχμέντ Μαχγκούμπ Χασάν