Λουντογκόρετς- Ολυμπιακός 2-2(4-1 πεν.): «Άστοχη» έξοδος από το Champions League

Η Λουντογκόρετς φιλοξένησε τον Ολυμπιακό για τον τρίτο προκριματικό γύρου του Champions League με τον αγώνα στην κανονική διάρκεια να λήγει 2-2. Οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στην παράταση χωρίς να αλλάξει το σκορ και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με σκορ 4-1 και έτσι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση. Πλέον περιμένουν τον αντίπαλο του που προκύπτει από το ζευγάρι Μάλμε-Ρέιντζερς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν περισσότερο το «μυαλό» τους στην άμυνα. Η πρώτα φάση καταγράφεται στο 10’ με τον Ολυμπιακό να «κερδίζει» ένα κόρνερ από το οποίο δεν προέκυψε κάτι αξιόλογο. Το ίδιο έγινε και δύο λεπτά αργότερα με τους Πειραιώτες να μην καταφέρουν να «απειλήσουν» την εστία του Κάλινα. Στο 18’ η Λουντογκόρετς  δημιουργεί την πρώτη της ευκαιρία με το σουτ του Κόουλι εκτός της περιοχής ένα περνά άουτ. Στο 29’ η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς απαντά στη προηγούμενη ευκαιρία των γηπεδούχων με το σουτ του Ελ Αραμπί να καταλήγει κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έχοντας «κερδίσει» νέο κόρνερ καταφέρνει να «ανοίξει» το σκορ. Ο Μασούρας σεντράρει από δεξιά και ο Εμβιλά από κοντά κάνει το 1-0.

Στο 33’ οι Βούλγαροι επωφελούνται από φάουλ σε καλή θέση. Στη εξέλιξη της φάσης ο  Ντεσπόντοφ σουτάρει και η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Τζολάκη. Πέντε λεπτά μετά η Λουντογκόρετς δημιουργεί μια ακόμα ευκαιρία με το σουτ του Νεντιάλκοφ από την γωνία της περιοχής να μην ανησυχεί τον Έλληνα τερματοφύλακα, ο οποίος μπλοκάρει την μπάλα.  Στο 42’ ο Ντεσπόντοφ παίρνει ένα κόρνερ, έπειτα από μπαλιά του Βέρντον, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λουντογκόρετς μπήκε δυναμικά και επωφελείται από κόρνερ το οποίο εκτελείται και σε πρώτο χρόνο η άμυνα του Ολυμπιακού απομακρύνει. Στη συνέχεια της φάσης γίνεται συρτό γέμισμα με τον αμυντικό των «ερυθρόλευκων», Σεμέδο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από κεφαλιά του Πλαστούν κάνοντας το 1-1.

Στο 53’ οι φιλοξενούμενοι απαντούν στην προηγούμενη ευκαιρία των γηπεδούχων με την κεφαλιά του Μασούρα να μην ανησυχεί τον Κάλινα, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα. Στο αμέσως  επόμενο λεπτό οι Πειραιώτες κάνουν την πρώτη τους αλλαγή και στην θέση του Μπουχαλάκη περνά ο Παπασταθόπουλος.

Στο 56’ οι Βούλγαροι πραγματοποιούν την ολική ανατροπή (2-1) καθώς «κερδίζουν» πέναλτι με τον Σωτηρίου να εκτελεί και στη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Τζολάκη. Το λάθος το έκανε ο Ανδρούτσος, μιας και ανέτρεψε τον Ντεσπόντοφ. Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός πιέζει και παίρνει ένα κόρνερ με τον Σεμεδό να κερδίζει την κεφαλιά, αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στην εστία.

Στο 62’ οι «ερυθρόλευκοι» κερδίσουν πέναλτι, έπειτα από γέμισμα μέσα στη περιοχή. Ο Ολυμπιακός πραγματοποιεί και δεύτερη αλλαγή. Στη θέση του Βρουσάι περνά ο Βαλμπουενά. Ο Ελ Αραμπί έχει αναλάβει την εκτέλεση του πέναλτι και ευστοχεί, κάνοντας το 2-2.

Στο 71’ η ομάδα του Βλάντας Νταμπράουσκας παίρνει ένα κόρνερ, από το οποίο δεν προέκυψε κάποια αξιόλογη φάση. Τρία λεπτά μετά ο Σωτηρίου σπαταλά τεράστια ευκαιρία να κάνει το 3-2, αφού το σουτ που εξαπέλυσε από πλεονεκτική θέση σταματά στα πόδια του Τζολάκη, στην συνέχεια της φάσης γίνεται νέο σουτ που περνά άουτ. Οι γηπεδούχοι συνεχίσουν να πιέζουν με αποτέλεσμα να επωφεληθούν από ένα κόρνερ, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκαν. Ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού πραγματοποιεί νέα επέμβαση στο σουτ του Ντεσπόντοφ, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο. Στο 81’ Ο Μασούρας εξαπολύει ένα εκπληκτικό σουτ με τον Κάλινα να αποκρούει σε κόρνερ. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Βαλμπουένα χωρίς ωστόσο να βάζει σε «κίνδυνο» την αντίπαλη άμυνα. Τρία λεπτά αργότερα μετά έπειτα από ασυνεννοησία των παικτών της Λουντογκόρετς ο Ολυμπιακός «κερδίζει» κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 86’ η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μένει με 10 παίκτες, έπειτα από αποβολή του Μπα. Ένα λεπτό μετά ο Κόουλι σουτάρει εκτός της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ. Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι πραγματοποιούν την πρώτη τους αλλαγή. Μέσα ο Σαντάνα αντί Μπάντζι. Οι φιλοξενούμενοι με την σειρά τους κάνουν και αυτοί μια ακόμα αλλαγή και στην θέση του Μασουρά περνά ο Σισέ. Στις καθυστερήσεις ο Σισέ επιχειρεί ένα σούτ που μπλοκάρεται από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Ο αγώνας στη κανονική διάρκεια λήγει 2-2 και έτσι οι δύο ομάδες θα «λύσουν τις διαφορές» τους στην παράταση.

Πριν ξεκινήσει το έξτρα μισάωρο οι Πειραιώτες πραγματοποιούν και άλλη αλλαγή με τον Κουντέ να αντικαθιστά τον Εμβιλα. Στο 93’ οι Βούλγαροι κάνει μια ακόμα αλλαγή. Στην θέση του Ροτάριου περνά ο Σα. Στο 98’ ο Σαντάνα σουτάρει εκτός περιοχή και η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και δύο λεπτά αργότερα με τον Τζολάκη να ελέγχει απόλυτα την φάση. Ο Σαντάνα παίρνει μια κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ροτάριου με τον Έλληνα τερματοφύλακα να μπλοκάρει την μπάλα. Πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους της παράτασης οι δύο ομάδες πραγματοποιούν εκ νέου αλλαγές. Για τους φιλοξενούμενους Χασάν αντί Ελ Αραμπί και για τους γηπεδούχους Γιάνκοφ αντί Κόουλι, Σισίνιο αντί Ικοκό. Στο 113’ ο Σισίνιο επωφελείται από σέντρα και παίρνει την κεφαλιά που καταλήγει στα χέρια του Τζολάκη. Στο 119’ ο Ολυμπιακός κάνει μια αλλαγή και ο Λαλά περνά στην θέση του Ανδρούτσου. Χωρίς να αλλάξει κάτι στην παράταση η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί στα πέναλτι. Εκεί η Λουντογκόρετς προκρίθηκε με 4-1σκορ, αφού ήταν πιο εύστοχη στην διαδικασία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λουντογκόρετς (Βλάντας Νταμπράουσκας): Κάλινα, Ικοκό, Πλαστούν, Βέρντον, Νεντιάλκοφ, Μπάτζι, Σα, Γκονσάλβες, Ντεσπόντοφ, Σωτηρίου, Κόουλι

Πάγκος: Παντ, Ίλιεφ, Σισίνιο, Τερζίεφ, Σαντάνα, Μανού, Τσιμπότα, Ροτάριου, Γιάνκοφ, Βάντερσον

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μπα, Σεμέδο, Ρέαμπτσουκ, Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά, Εμβιλά, Βρουσάι, Ελ Αραμπί, Μασούρας

Πάγκος: Βάτσλικ, Ονιεκούρου, Χασάν, Παπασταθόπουλος, Κουντέ, Α. Καμαρά, Μάρκοβιτς, Λαλά, Βαλμπουενά, Σισέ, Σουρλής, Ραντζέλοβιτς