Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στο Φάληρο

Ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Η πρώτη σημαντική φάση του ματς καταγράφεται στο 15’ με ένα «κερδισμένο» φάουλ από πλευράς Ολυμπιακού. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Μποουχαλάκης με τον Σισέ να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «χτυπούν καμπανάκι» ξανά, αυτή την φορά με την κεφαλιά του Αγκιμπού Καμαρά να περνά πολύ άουτ, έπειτα από σέντρα του Λαλά. Οι «πράσινοι» απαντούν στις δύο προηγούμενες ευκαιρίες των «ερυθρόλευκων» στο 25’ με το σουτ του Βιτάλ, που όμως να είναι απελπιστικά άστοχο. Στο 31’ και στο 33’ ο Παναθηναϊκός έχει δύο σχετικά καλές στιγμές με Ρούμπεν Πέρεθ και Χατζηγιοβάνη, ωστόσο ο Βάτσλικ έλεγχε απόλυτα τις φάσεις. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ρέαμπτσιουκ  σεντράρει από αριστερά, ο Τικίνιο παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει πάνω από την εστία του Μπρινιόλι. Από κει και πέρα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δημιούργησε τρεις φάσεις στο 39’,40’ και 42’ με πρωταγωνιστές τους Ελ Αραμπί, Μασούρα και Τικίνιο, οι οποίοι δεν «απείλησαν» ουσιαστικά την εστία του «τριφυλλιού».  Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός έχει μια ακόμα ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, αυτή την φορά με τον Αγκιμπού Καμαρά, όμως του σουτ του συγκεκριμένου από το ύψος της μεγάλης περιοχής περνά ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες μπήκαν δυναμικά και δημιούργησαν την πρώτή τους φάσης μόλις στο 47’ με διαδοχικά σουτ εκτός της περιοχής, από τους  Μπουχαλάκη και Αγκιμπού Καμαρά με την μπάλα τελικώς να περνά άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός «κερδίζει» ένα φάουλ με τον Χατζηγιοβάνη να εκτελεί και την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 70’ ο Λαλά σεντράρει και η μπάλα «χτυπά» στο δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι. Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο μέρος στο 74’ με τον Αλεξανδρόπουλο να επιχειρεί σουτ εκτός της περιοχής και τον Βάτσλικ να μπλοκάρει την μπάλα. Τρία λεπτά αργόετρα ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-0, αφού ο Αγκιμπού Καμαρά σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο τερματοφύλακας των «πράσινων» αποκρούει. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν κάποια φάση, όμως δεν «απείλησαν» ιδιαίτερα την εστία του Παναθηναϊκού και έτσι οι δύο ομάδες «μοιράστηκαν» από έναν βαθμό.

Ολυμπιακός: Βάτσλικ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ακιμπού Καμαρά, Μασούρας, Τικίνιο, Ελ Αραμπί

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Πέρεθ, Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης, Παλάσιος, Καρλίτος