Απόλλων Σμύρνης-Λαμία 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στην Ριζούπολη

Ο Απόλλωνας Σμύρνης στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος φιλοξένησε την Λαμία με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 5’. Αρχικά ο Γκαραβέλης απέκρουσε την υπέροχη κεφαλιά του Άλβες και στην συνέχεια της φάσης Ιωαννίδης από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 24’ η Λαμία έχοντας κερδίσει φάουλ σε καλό σημείο «απειλεί» τον Απόλλωνα Σμύρνης με την απευθείας εκτέλεση του Προβυδάκη, η μπάλα πέρασα ελάχιστα άουτ. Στο 42’ η ομάδα της Ριζούπολης είχε ευκαιρία να κάνει το 1-0 αλλά δεν τα κατάφερε. Πιο συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λισγάρας σούταρε με τον Γκαραβέλη να διώχνει σε κόρνερ. Από το στημένο επωφελήθηκε ο Σλίβκα, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε άουτ. Μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνιου για την ομάδα της Φθιώτιδας, ο Κότσαρης απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Αραμπούλι μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση από τις δύο ομάδες μέχρι και το 65’.  Από και κει πέρα ο Απόλλωνα είχε ευκαιρία με το σουτ του Κάστρο, το οποίο όμως δεν ήταν καλό. Από την πλευρά της η Λαμία δημιούργησε και αυτή μια φάση με το σουτ του Ελευθεριάδη να είναι απελπιστικά άστοχο. Στη συνέχεια του ματς έγινε κάποια σημαντική ευκαιρία από τις δύο ομάδες και έτσι «μοιράστηκαν» από έναν βαθμό.

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Ντεντάκης, Λισγάρας, Άλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο, Παμλίδης, Ιωαννίδης, Τσιλούλης

Λαμία: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ, Μαζουλουξής, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Ελευθεριάδης, Τιρόνε, Γκέντσογλου, Αραμπούλι.