Άρης-Παναιτωλικός 5-1: «Κιτρινόμαυρη καταιγίδα» στην Θεσσαλονίκη

Ο Άρης για την 7η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος υποδέχτηκε τον Παναιτωλικό με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με σκορ 5-1. Τα τέρματα για τους «κιτρινόμαυρους» σημείωσαν οι Καμαρά στο 18’, Μπερτόγλιο στο 34’, Σούντγκρεν στο 37’, Γκάμα στο 43’ και Εντιαγέ στο 52’. Για την ομάδα του Αγρινίου το γκολ πέτυχε ο Βέργος στο 67’.

Στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.  Στο 18’ οι «κιτρινόμαυροι» πήραν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Καμαρά και ευστόχησε, κάνοντας το 1-0.  Από και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές για να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε.  Στην συνέχεια οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0. Αρχικά με σουτ του Μπερτόγλιο στο 34’ και έπειτα με σουτ του Σούντγκρεν στο 37’.  Στο 43’ δόθηκε δεύτερο πέναλτι εις βάρος του Παναιτωλικού με τον Γκάμα να ευστοχεί από την «άσπρη» βούλα, κάνοντας το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε από εκεί ακριβώς που σταμάτησε το πρώτο με τους «κιτρινόμαυρους» να πετυχαίνουν και πέμπτο τέρμα. Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Άκη Μάντζιου κέρδισε κόρνερ και μετά την εκτέλεση του ο Φαμπιάνο έκανε κεφαλιά-πάσα στον Εντιαγέ , με τον τελευταίο να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, διαμορφώνοντας το 5-0. Στο 67’ ο Βέργος μείωσε σε 5-1 έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 78’ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε ένα ακόμα πέναλτι στον Αρη, το οποίο εκτέλεσε ο Ιτούρμπε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μελίσσα. Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο.

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκανέα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ, Μπερτόγλιο, Γκάμα, Γκαρσία, Καμαρά

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Αντούνες, Βαρόνε, Λούι, Κορνέλιους, Φλόρες, Μόρσεϊ, Τσιγγάρας, Μαλής, Ντουάρτε, Βέργος