ΑΕΚ-Ατρόμητος 3-0: «Καθάρισε» τον αγώνα στο δεύτερο μέρος η «ένωση»

Η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Ατρόμητο για την 6η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με σκορ 2-0. Τα τέρματα για την «ένωση» σημείωσαν οι Αραούχο στο 24’,  Τσούμπερ στο75’ και Βράνιες στο 80’.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Ατρόμητος πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά την «ένωση» και ως εκ τούτου η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να μην μπορεί να δημιουργήσει κάποια φάση. Στο 24’ η ΑΕΚ στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς παίρνει «κεφάλι» στο σκορ χάρης στο τέρμα που σημείωσε ο Αραούχο μέσα από την μικρή περιοχή, έπειτα από γύρισα του Γκαρσία. Aπό κει και πέρα οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια αξιόλογη φάση στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, μιας και αναλώθηκαν σε μονομαχίες στο χώρου του κέντρου και σε ανούσια κατοχή της μπάλας.

Συμπληρώθηκε μια ώρα στην αναμέτρηση της ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο με την μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος να μην έχει γίνει ακόμα.  Στο 65’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να κάνουν το 1-1, αφού ο Μουνίθ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το γύρισα του Βασιλαντωνόπουλου.  Δέκα λεπτά μετά η ΑΕΚ «κερδίζει» πέναλτι, το οποίο εκτελεί ο Τσούμπερ και ευστοχεί κάνοντας το 2-0. Στο 80’ οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1. Πιο συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Βράνιες νίκησε του πάντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι, Γκαρσία, Γέβτιτς, Τσούμπερ, Αραούχο

Ατρόμητος: Πίριτς , Χατζηϊσαΐας, Στρούγγης, Γκαλβάο, Βασιλαντωνόπουλος, Ντένιτς, Σάλομον, Καστεγιάνο, Κλωναρίδης, Κουλούρης, Μουνίθ