ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης 4-1: «Καθάρισε» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο ο «δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Σμύρνης με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με σκορ 4-1. Τα τέρματα για τον «δικέφαλο του βορρά» σημείωσαν οι Σβαμπ στο 9’, Σβιντέρσκι στο 66’, Μιχαηλίδης στο 72’ και Αουγκούστο στο 90+3. Για τους φιλοξενούμενους το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Παμλίδης στο 14’.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και σκόραραν μόλις στο 9’ μετά από εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 στο 14’ με τον Παμλίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Μαρτίνες και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε για να πετύχει και δεύτερο τέρμα αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Από την πλευρά του Απόλλωνα, οι παίκτες ήταν περισσότερο προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα περιμένοντας την κατάλληλη ευκαιρία για να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργεί φάσεις με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» απλά να περιμένει στα καρέ της τους γηπεδούχους. Τελικά ο «δικέφαλος του βορρά» έκανε το 2-1 στο 66’ με τον Σβιντέρσκι, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ «εκτέλεσε» τον Κότσαρη. Επτά λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με σκόρερ τον Μιχαηλίδη. Έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίβκοβιτς, ο Έλληνας στοπερ επωφελήθηκε και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.  Από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το προβάδισμα του και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αουγκούστο μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Αουγκούστο,  Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι, Μπίσεσβαρ

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης, Μαρτίνεζ, Τσιλούλης, Ιωαννίδης