Λαμία-Παναθηναϊκός 1-3: «Καθάρισαν» το ματς στα τελευταία λεπτά οι «πράσινοι»

Η Λαμία για την 10η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό με τους «πράσινους» να παίρνουν την νίκη με σκορ 1-3. Το τέρμα για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Αραμπούλι στο 35. Από την άλλη πλευρά για την ομάδα της Αθήνας σκόραραν οι Λούντκβιστ στο 55’, Μακέντα στο 85’ και Μαουρίσιο στο 86’ .

Συμπληρώθηκε το πρώτο 20 λεπτό στη αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, κάτι τέτοιο όμως «φαντάζει» αρκετά δύσκολο, καθώς οι γηπεδούχοι έχουν κλείσει όλους τους «διαδρόμους» προς στην περιοχή του Γκαραβέλη. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς καταγράφετε στο 32’ και ανήκει στους «πράσινους». Μετά από ωραία ανάπτυξη ο Βιτάλ επιχείρησε σουτ εκτός της περιοχής με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να πέφτει και να μπλοκάρει την μπάλα. Τρία λεπτά μετά η ομάδα της Φθιώτιδας έκανε το 1-0 με σκόρερ τον Αραμπούλι. Πιο συγκεκριμένα ο Μανούσος σέντραρε ο Γεωργιανός επιθετικός πήρε την κεφαλιά από τον Χουάνκαρ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι. Στο 45’ Βιτάλ και Χουάνκαρ συνεργάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να σουτάρει ψηλά άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 55’. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στη ισοφάριση με σουτ του Λούντκβιστ από το ύψος της περιοχής. Από κει και πέρα το τριφύλλι πίεσε όλο και περισσότερο για να φτάσει στην ισοφάριση.  Στο 75’ ο Μανούσος σούταρε εκτός της περιοχής με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο 82’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να κάνουν το 1-2, αφού μετά από συνεργασία Μακέντα-Παλάσιος, ο τελευταίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 86’ ο Μακέντα έκανε το 1-2 έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε νωρίτερα ο Μαουρίσιο. Στη αμέσως επόμενη φάση η ομάδα της Αθήνας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3 και «κλείδωσε» την νίκη. Μετά από ωραία ανάπτυξη ο Αιτόρ έδωσε την μπάλα στο Μακέντα και αυτός με την σειρά του στον  Μαουρίσιο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λαμία: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Μπεχαράνο, Μανούσος, Αραμπούλι

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Λούντκβιστ, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Βιτάλ, Καρλίτος Μπρινιόλι