Καταιγιστικός ΠΑΣ στη Θεσσαλονίκη-Ισοπαλία στη Νίκαια

Στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος ο Άρης υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη πολύ εύκολα με σκορ 0-5. Στο άλλο ματς μεταξύ Ιωνικού και Αστέρα Τρίπολης έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στη αναμέτρηση και μόλις στο 5’ «άνοιξαν» το σκορ με κεφαλιά του Σνάιντερ. Στην συνέχεια ο Άρης πίεσε για να φτάσει στη ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε και σαν να μην έφτανε αυτό στο 35’ οι Ηπειρώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους με σκόρερ τον Μιλιντσεάνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς και τα κατάφερε, αφού στο 54’ ο Περέα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο 71’ ο Εραμούσπε έκανε το 0-4 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Μέντες στο 85΄ διαμόρφωσε το τελικό 0-5 με ωραίο σουτ εκτός της περιοχής.

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα ανάμεσα σε Ιωνικό-Αστέρα Τρίπολης το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο από πλευράς φάσεων. Οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ χάρης στο τέρμα που πέτυχε ο Τουράμ στο 14’. Οι Αρκάδες έφτασαν στην ισοφάριση με το γκολ του Τιλίκα στο 35’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει πολλές φάσεις, καθώς ο Ιωνικός περίμενε τους Αρκάδες στα καρέ του έχοντας κλείσει αρκετούς  χώρους έτσι οι δύο ομάδες «μοιράστηκαν» από έναν βαθμό.