Παναθηναϊκός-Βόλος 5-1: Καταιγιστικοί οι «πράσινοι» πριν το ντέρμπι με Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον Βόλο για την 4η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει 5-1. Τα τέρματα της αναμέτρησης για τους «πρασίνους» πέτυχαν οι Καρλίτος στο 3΄,69, Ιωαννίδης στο 4΄, Χατζηγιοβάνη στο 34΄ και Βιτάλ στο 45+1. Για την ομάδα της Μαγνησίας το γκολ σημείωσε ο Γκιουλέν στο 58΄.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά και «άνοιξαν» το σκορ μόλις στο 3΄ με τον Καρλίτος, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα και έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με σκόρερ τον Ιωαννίδη, ο οποίος επωφελήθηκε από αδράνεια της άμυνας και με ωραίο πλασέ «εκτέλεσε» τον Κλέιμαν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν πιο νωρίς το προβάδισμα τους. Τελικά έκαναν το 3-0 με τον Χατζηγιοβάνη στο 34΄. Ο ‘Έλληνας εξτέρμ υποδέχτηκε την μπάλα από εξαιρετική σέντρα του Καρλίτος και σκόραρε από πλεονεκτική θέση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός έκανε το 4-0 με τον Βιτάλ, ο οποίος ευστόχησε από την «άσπρη» βούλα, σε πέναλτι που «κέρδισε» ο Καρλίτος.

Ο Βόλος πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς έχασε ευκαιρίες να μειώσει σε 4-1. Τελικά τα κατάφερε στο 58΄ όταν η ομάδα της Μαγνησίας «κέρδισε» φάουλ εκτός της περιοχής και μετά την εκτέλεσή του ο  Γκιουλέν βρέθηκε ανενόχλητος στην «καρδία» της άμυνας του Παναθηναϊκού, πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Διούδη.  Στο 69΄ έπειτα από στημένο το «τριφύλλι» κάνει το 5-1. Η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Βέλεθ, με τον Καρλίτος να γίνεται αποδέκτης και να σκοράρει από κοντά.  Στα εναπομένοντα λεπτά του ματς δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική ευκαιρία με τους «πράσινους» να επιστρέφουν στις νίκες και να επικεντρώνονται πλέον στο επόμενο αγώνα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Πούγγουρας, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος, Βιτάλ, Χατζηγιοβάνη, Καρλίτος, Ιωαννίδης

Βόλος ΝΠΣ: Κλέιμαν, Τσοκάνη, Πουρίτα, Φαν Βέερτ, Φερνάντες, Ρέγκατεν, Φεράρι, Ρομέρο, Γκρίλο, Ροσέρο, Μπαρτόλο