Κοπεγχάγη-ΠΑΟΚ 1-2: Καρδιοχτύπησε στο τέλος… αλλά πήρε την νίκη ο «δικέφαλος»

Η Κοπενχάγη για την 3η αγωνιστική του Europa Conference League υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν την νίκη με σκορ 1-2. Τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Σίντκλεϊ στο 19’ και Ζίβκοβιτς στο 38’. Από την άλλη πλευρά για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Μπίελ στο 80’.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες από την Κοπενχάγη για να πάρουν το προβάδισμα. Σημαντικό ρόλο σε ρόλο αυτό έπαιξε και ότι οι Δανοί από το 8’ έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Γκράμπαρα δέχτηκε κόκκινη κάρτα. Ο «δικέφαλος του βορρά» στο 19’ άνοιξε το σκορ με τον Σίντκλεϊ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Ζίβκοβιτς και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 38’ έκανε το 0-2 αυτή την φορά με σκόρερ τον Ζίβκοβιτς. Πιο συγκεκριμένα ο Σβαμπ «έσπασε» την μπάλα εντός της περιοχής και ο Σέρβος με ωραίο τελείωμα έδωσε σημαντικό προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμα των δύο τερμάτων από το πρώτο 45 λεπτό χωρίς να απειληθούν από την Κοπενχάγη μέχρι και το 75’.  Από και πέρα οι Δανοί είχαν μια φάση τρία λεπτά αργότερα, χωρίς ωστόσο να «κινδυνεύσει» η εστία του ΠΑΟΚ. Δυο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με σκόρερ τον Μπίελ, ο οποίος επιχείρησε δυνατό σουτ εκτός της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 84’ η Κοπενχάγη είχε τεράστια ευκαιρία να φέρε το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Λέραγκερ, όμως ο Πασχαλάκης πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση. Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τους τρείς βαθμούς της νίκης.

Κοπεγχάγη: Γκράμπαρα, Άνκερσεν, Κοτσολάβα, Μπόιλεσεν, Ντικς, Γιοχάνεσον, Λεράγκερ, Μπάλντουρσον, Πεπ Μπίελ, Βιντ, Μπόβινγκ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Εσίτι, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα,  Σφιντέρσκι