Άιντραχτ Φραγκφούρτης-Ολυμπιακός 3-1: Κακή βραδιά για τους Πειραιώτες

Η Άιντραχτ Φραγκφούρτης φιλοξένησε τον Ολυμπιακό στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικού του Europa League με τους γηπεδούχος να επικρατούν με σκορ 3-1. Τα τέρματα για τους Γερμανούς σημείωσαν οι Μπορέ στο 26’, Τουρέ στο 45+3 και Καμάντα 60’. Από τους φιλοξενούμενους σκόραρε το Ελ Αραμπί στο 29’.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες φάσεις για να πάρουν το προβάδισμα και τελικά τα κατάφεραν στο 26’ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπορέ. Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1 χάρης στο τέρμα που σημείωσε ο Ελ Αραμπί από την «άσπρη» βούλα.  Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για να πάρουν το προβάδισμα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Άιντραχτ έκανε το 2-1 με σκόρερ τον Τουρέ. Αξίζει να αναφέρουμε πως πριν την επίτευξη του τέρματος στην ίδια φάση οι γηπεδούχοι μετά από εκτέλεση κόρνερ είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Χιντερέγκερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μέχρι και το 55’ είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς ξανά στα ίσια αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Πέντε λεπτά μετά οι Γερμανοί ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1. Πιο συγκεκριμένα ο Πασιένσια επιχείρησε δυνατό σουτ με τον Βατσλίκ να αποκρούει σε πρώτο χρόνο, στην συνέχεια της φάσης ο Καμάντα πήρε το «ριμπάουντ» και από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η επόμενη σημαντική φάση καταγράφετε στο 82’ και ανήκε στον Ολυμπιακό, αφού ο Αγκιμπού Καμαρά επιχείρησε σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Άιντραχτ Φραγκφούρτης: Τραπ,Χιντερέγκερ, Τούτα, Τουρέ, Μπορέ, Χασέμπε, Σο, Κόστιτς, Γιάκιτς, Καμάντα, Πασιένσια

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Α. Καμαρά, Μ. Καμαρά, Μασούρας, Ελ Αραμπί