Iστορική πρόκριση για την Αγγλία!

Η Αγγλία κατάφερε να κερδίσει την Δανία στην παράταση με σκορ 2-1 και έτσι προκρίθηκε στον τελικό του Εuro, όπου εκεί θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Ιταλία. Να θυμίσουμε πως ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή(11/7,22:00).

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες «κυκλοφορούσαν» την μπάλα στο χώρου του κέντρου με την πρώτη ευκαιρία του ματς να καταγράφετε για τους Άγγλους στο 14’, με το σουτ του Κέιν να περνά ψηλά άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Δανοί απαντούν με δύο συνεχόμενα σουτ των Χόιμπιεργκ και Μπρεϊθγουέιτ με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 25’ ο Ντάμσγκαρντ σουτάρει εκτός της περιοχής με τον Πίκφορντ να ελέγχει απόλυτα την φάση. Στο 30΄ η ομάδα του Κάσπερ Γιούλμαν άνοιξε το σκορ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκαρντ. Στο 37’ ο Σμάιχελ κρατά το 1-0, καθώς ο τερματοφύλακας της Δανίας πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση σε σουτ του Στέρλινγκ. Στην εξέλιξη της φάσης οι Άγγλοι φτάνουν στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Κιάερ, έπειτα από παράλληλο γύρισα του Σάκα μέσα στην μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Άγγλοι μπήκαν δυναμικά και δημιούργησαν την πρώτη του φάση στο 53΄μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μαγκουάιερ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Σμάιχελ και έτσι παρέμεινε στο 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα οι Δανοί απαντούν στην προηγούμενη ευκαιρία της ομάδας του Σάουθγκεϊτ με το σουτ του Ντόλμπεργκ να καταλήγει στην αγκαλιά του Πίκφορντ. Φτάσαμε το 80΄ για να σημειωθεί μια αξιόλογη ευκαιρία, με το σουτ του Φίλιπς εκτός της περιοχής να περνάει άουτ. Δυο λεπτά μετά τα «τρία λιοντάρια» «απειλούν» και πάλι με στυμμένη φάση αλλά ο Στόουνς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 92’ ο Φίλιπς σπαταλά νέα ευκαιρία των Άγγλων να πάρουν το προβάδισμα μιας και το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ. Από κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο αγώνας «οδηγήθηκε» στην παράταση.

Στο 93΄η Αγγλία συνεχίζει την πίεση ψηλά, προκειμένου να πετύχει κάποιο τέρμα αλλά ο Κέιν δεν κατάφερε να νικήσει το Σμάιχελ και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Τέσσερα λεπτά μετά τα «τρία λιοντάρια» έχουν κερδίσει κόρνερ και στην εξέλιξη της φάση ο Γκρίλις σουτάρει με τον τερματοφύλακα της Δανίας να αποκρούει και στην συνέχεια ο  Στέρλινγκ να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 103΄η Αγγλία κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτελεί ο Κέιν, αποκρούει ο τερματοφύλακας της Δανίας και στην επαναφορά ο φορ της Τότεναμ κάνει το 2-1. Στα υπόλοιπα λεπτά του ματς δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο.

Συνθέσεις:

Αγγλία: Τζόρνταν Πίκφορντ, Τζον Στόουνς, Χάρι Μαγκουάιρ, Κάιλ Γουόκερ, Λουκ Σο, Κάλβιν Φίλιπς, Ντέκλαν Ράις, Μπουκαγιό Σακά, Μέισον Μάουντ, Ραχίμ Στέρλινγκ, Χάρι Κέιν

Δανία: Κάσπερ Σμάιχελ, Γιάνικ Βέστεργκααρντ, Σίμον Κιάερ, Αντρέας Κρίστενσεν, Γιοακίμ Μέλε, Γενς Στρίγκερ Λάρσεν, Τόμας Ντιλέινι, Πιερ Χόιμπιεργκ, Μίκελ Ντάμσγκαρντ, Μάρτιν Μπρεϊθγουέιτ, Κάσπερ Ντόλμπεργκ