Ιστορική πρόκριση για Δανία-«Φορτσάτη» Αγγλία

Η προημιτελική φάση του Euro συνεχίζεται αρχικά με την αναμέτρηση που διεξήχθη στο Μπακού ανάμεσα σε Δανία και Τσεχία, όπου νικητές αναδείχτηκαν οι πρώτοι με σκορ 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Σκανδιναβίας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε νωρίς το σκορ με κεφαλιά του Τόμας Ντιλέινι στο 5′. Στο 40΄ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Κάσπερ Γιούλμαν διπλασίασε τα τέρματα του με σκόρερ τον επιθετικό της Νις Κάσπερ Ντόλμπεργκ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσεχία ήταν εμφανώς πιο επιθετική, καθώς ήθελε να φτάσει το ματς στην ισοφάριση. Αρχικά μείωσε σε 2-1 με τον Πάτρικ Σικ στο 49’. Στην συνέχεια παρά τις ευκαιρίες που είχε δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και να το «οδηγήσει» στην παράταση.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα σε Αγγλία και Ουκρανία που διεξήχθη στην Ρώμη η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πήρε την νίκη-πρόκριση για την επόμενη φάση, αφού επικράτησε με σκορ 4-0. Οι Άγγλοι κατάφεραν να πετύχουν γρήγορα γκολ μιας και ο Χάρι Κέιν στο 4’ έκανε το 1-0. Από κει και πέρα στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν πραγματοποίησαν πολλές φάσεις, καθώς είχαν το «μυαλό» τους στα μετόπισθεν. Στο δεύτερο μέρος τα «τρία λιοντάρια» μπήκαν αποφασισμένα να «καθαρίσουν» το ματς και τα κατάφεραν. Πιο συγκεκριμένα στο 46’ ο Χάρι Μαγκουάιρ έκανε το 2-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χάρι Κέιν σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Τζόρνταν Χέντερσον στο 63’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Έτσι το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι το Δανία-Αγγλία και οι δύο ομάδας βρεθούν αντιμέτωπες το βράδυ της Τετάρτης(7/7,22:00) στο Λονδίνο.