Ισοπαλίες σε Τρίπολη και Αγρίνιο

Ο Αστέρας Τρίπολης στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος υποδέχτηκε την ΑΕΚ με τους γηπεδούχους στα πρώτα 45 λεπτά να ήταν καλύτεροι καθώς είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Από την πλευρά της η «ένωση» δεν είχε καλή απόδοση στο πρώτο μέρος, καθώς παρότι είχε την κατοχή της μπάλας δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση και έτσι οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στα αποδυτήρια ισόπαλες. Αρκετά φτωχό ήταν το δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη μιας και οι δύο ομάδες είχαν μόλις μια ευκαιρία η καθεμιά για να «ανοίξουν» το σκορ κάτι που δεν έγινε, με την ΑΕΚ απλά να έχει την μπάλα στα πόδια της. Έτσι οι δύο σύλλογοι αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Ιωνικό το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισχυροποιημένο με καλές ευκαιρίες για γκολ και από τις δύο ομάδες. Τελικά οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που «χαμογέλασαν» καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκαναν το 1-0 με σκόρερ τον Μεντόσα έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο με πολλές φάσεις και από τις δύο ομάδες. Ο Παναιτωλικός στο 68’ διπλασίασε τα τέρματά του με σκόρερ τον Ντουάρτε, όμως η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Ιωνικός μείωσε σε 2-1 με τον Ντάλσιο τρία λεπτά αργότερα. Από κει και πέρα η ομάδα της Νίκαιας έψαξε το γκολ και τελικώς το βρήκε με τον Βαφέα στο 90’ και έτσι οι δύο ομάδες μετά από ένα συναρπαστικό ματς «μοιράστηκαν» από έναν βαθμό.