ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 1-1: Ισοπαλία στην Ήπειρο

Το πρώτο 25 λεπτό στην αναμέτρηση ήταν πολύ ισχυροποιημένο με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα στο χώρο του κέντρου, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές στο 27’ και στο 31’ με τους Μιλιντσεάνου και Σάλιακα, όμως ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στην ροή του ματς έκαναν το 1-0 με σκόρερ τον Σίτο στο 34’. Ο συγκεκριμένος έπειτα από πάσα του Άλβαρες επιχείρησε ένα καταπληκτικό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν.  Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της Ηπείρου έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Μπρένερ ,με τους Αρκάδες να διαμαρτύρονται, καθώς υποστηρίζουν πως ο εν λόγω παίκτης χρησιμοποίησε το χέρι του, προκειμένου η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα του Τσιφτσή. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και έτσι οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 60’ οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, όμως δεν τα κατάφεραν. Σε όλο αυτά το διάστημα που προαναφέραμε ο ΠΑΣ είχε μια καλή στιγμή με το σουτ του Μορέιρα, με την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου.  Στο 62’ μετά από φάση διαρκείας οι Αρκάδες είχαν καλή ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη.  Αρχικά ο Μπαράλες έπεσε και ζήτησε πέναλτι χωρίς να υπάρχει επαφή στην συνεχεία της φάσης ο  Σίτο επιχείρησε σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Λοντίγκιν.  Από κει και πέρα δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και έτσι οι δύο ομάδες «μοιράστηκαν» από έναν βαθμό.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος, Μπρένερ, Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Γκαρσία, Αλβάρες, Καστάνο, Ατιένζα, Σανταφέ, Μουνάφο, Σίτο, Μπαράλες, Σονί, Ριέρα.