H Ιταλία «άλωσε» το Λονδίνο και έγινε πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Ιταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης μιας και κέρδισε στην διαδικασία των πέναλτι τους Άγγλους με 3-2 μέσα στην έδρα τους. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1.

Οι  Άγγλοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν  το σκορ μόλις στο 2’ με τον Σο, ο οποίος μετά από σέντρα του Τρίπιερ πλάσαρε από κοντά τον Ντοναρούμα, και έκανε το 1-0. Μετά από πολλή ώρα σημειώθηκε μια αξιόλογη φάση, καθώς οι δύο ομάδες είχαν την κατοχή της μπάλας στο χώρο του κέντρου. Πιο συγκεκριμένα οι Ιταλοί στο 28’ «απείλησαν» την εστία του Πίκφορντ, με το σουτ του Ινσίνιε να περνά αρκετά μέτρα άουτ. Στο 35΄ο Κιέζα μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια φτάνει κοντά στην περιοχή, με το  σουτ  που επιχειρεί να περνά λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των Άγγλων. Στο 43΄ η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι σπαταλά μια ακόμα ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση μιας και το σουτ του Βεράτι εντός της περιοχής καταλήγει αδύναμο στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Έβερτον.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλία κέρδισε φάουλ στο 50’ με τον Ινσίνιε να εκτελεί από πλεονεκτική θέση και την μπάλα να περνά άουτ.  Στο 56’ οι Άγγλοι απαντούν στην προηγούμενη ευκαιρία των αντιπάλων τους, με στημένη φάση από την οποία επωφελείται ο Μαγκουάιρ, οποίος όμως δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Ιταλοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ινσίνιε, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίκφορντ. Η «Σκουάντρα Ατζούρα» συνέχισε να πιέζει και στο 62’ ο Κιέζα σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας των «τριών λιονταριών» αποκρούει. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Σάουθγκεϊτ έχοντας κερδίσει κόρνερ, έφτασε κοντά στο 2-0 με κεφαλιά του Στόουνς, αλλά ο Ντοναρούμα έστειλε την μπάλα σε νέο κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 67’ οι Ιταλοί μετά από κόρνερ έκαναν το 1-1. Αρχικά ο Μπεράρντι πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια της φάση ο Μπονούτσι εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας έφερε το ματς στα ίσια. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία και έτσι η αναμέτρηση «οδηγήθηκε» στην παράταση.

Στο 96’ η Αγγλία δημιουργεί την πρώτη της ευκαιρία στην παράταση και έπειτα από απομάκρυνση σε κόρνερ η μπάλα καταλήγει στα πόδια του Φίλιπς, με τον μέσο της Λιντς να επιχειρεί ένα πολύ άστοχο σουτ. Στο 107’ η Ιταλία έχοντας κερδίσει φάουλ έξω από την περιοχή, με εκτελεστή τον Μπερναρντέσκι, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πίκφορντ με τον τερματοφύλακα της Αγγλίας να ελέγχει απόλυτα την φάση. Στο έξτρα μισάωρο το σκορ παρέμεινε 1-1 και έτσι το ματς θα κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι, όπου νικητές αναδείχτηκαν οι Ιταλοί με 3-2 σκορ.

Συνθέσεις:

Ιταλία: Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, Λεονάρντο Μπονούτσι, Τζόρτζιο Κιελίνι, Τζοβάνι ντι Λορέντσο, Έμερσον Παλμιέρι, Νικολό Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Μάρκο Βεράτι, Φεντερίκο Κιέζα, Λορέντζο Ινσίνιε, Τσίρο Ιμόμπιλε

Αγγλία: Τζόρνταν Πίκφορντ, Χάρι Μαγκουάιρ, Τζον Στόουνς, Κάιλ Γουόκερ, Λουκ Σο, Κίραν Τρίπιερ, Ντέκλαν Ράις, Κάλβιν Φίλιπς, Ραχίμ Στέρλινγκ, Μέισον Μάουντ, Χάρι Κέιν