Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ 2-2: Η «ένωση» άφησε βαθμούς στην Ριζούπολη

Στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος ο Απόλλωνας Σμύρνης υποδέχτηκε την ΑΕΚ,  και ο αγώνας έληξε ισόπαλος με σκορ 2-2. Τα τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Ιωαννίδης στο 41’ και Παμλίδης στο 62’. Από την άλλη πλευρά για την «ένωση» τα γκολ πέτυχαν οι Γκαρσία στο 13’ και Αραούχο στο 80’.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν» νωρίς το σκορ μόλις στο 13’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Στην συνέχεια η «ένωση» είχε την κατοχή και δημιούργησε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε, καθώς ο Απόλλωνας Σμύρνης έχει «κλείσει» καλά τους «διαδρόμους» προς στην περιοχή του Κότσαρη. Οι γηπεδούχοι στο 41’ έφτασαν στην ισοφάριση με σκόρερ τον Ιωαννίδη, ο οποίος μετά από σέντρα του Μαρτίνες πήρε την κεφαλιά και «νίκησε» τον Στάνκοβιτς. Έτσι οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 54’ και άνηκε στην ΑΕΚ. Πιο συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σιμόες πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 62’ ο Απόλλωνας Σμύρνης έκανε το 2-1. Ο Τσιλούλης σούταρε και ο Στάνκοβιτς απέκρουσε, στην συνέχεια της φάσης ο Παμλίδης σκόραρε από πλεονεκτική θέση. Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση και τα κατάφεραν. Στο 81’ Αραούχο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από σέντρα του Άμραμπατ. Στις καθυστερήσεις του ματς η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζαβέλλας και ο Κότσαρης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ , το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανιδης, Ντομίνγκες, Άλβες, Τουτουαρίμα, Φατιον, Κάστρο, Τσιλουλης, Μαρτίνες, Παμλιδης, Ιωαννίδης

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς,Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί, Σιμόες, Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο