ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 1-3: Εύκολο απόγευμα για τον «δικέφαλο του βορρά»

Ο ΟΦΗ υποδέχτηκε στην Κρήτη τον ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει 1-3. Τα τέρματα της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Σβιντέρσκι στο 15’, Κούρτιτς στο 58’ και Αουγκούστο στο 71’ . Για τους γηπεδούχους το γκολ σημείωσε ο Ναμπί στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά και μάλιστα πέτυχαν και γκολ και τον Σβιντέρσκι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Ζίβκοβιτς και με κεφαλιά «νίκησε» τον Επασί. Από κει και πέρα ο ΟΦΗ ανέβασε ρυθμό και δημιούργησε ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι ο «δικέφαλος του βορρά» πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον αγώνα, καθώς πέτυχε του πρώτου τέρμα στο 58’ με σκόρερ τον Κούρτιτς, ο οποίος με ένα εκπληκτικό φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφτανε αυτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 71’ έκανε το 0-3 με τον Αουγκούστο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου. Από κει και πέρα ο ΟΦΗ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-3 στις καθυστερήσεις του ματς με τον Ναμπί.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Διαμαντής, Κοροβέσης, Σελίμοβιτς, Ντε Γκούζμαν, Νέιρα, Ουές, Ντουρμισάι, Φαν Ντάινεν

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι