Ευρωλίγκα: Εξαιρετικό μπάσκετ στους ημιτελικούς με μοιραίους Κλάιμπερν και Πάντερ

Το φετινό final-4 της Κολωνίας είναι πολύ διαφορετικό, καθώς διεξάγεται σε συνθήκες πανδημίας κάτι που σημαίνει πως οι οπαδοί των τεσσάρων ομάδων (Ανατολού Εφές, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Μπαρτσελόνα, Αρμάνι Μιλάνο) δεν θα μπορούν να παραβρεθούν στο γήπεδο, ώστε να βοηθήσουν τις ομάδες τους να φτάσουν πιο εύκολα στην νίκη. Τα ζευγάρια των ημιτελικών  έχουν γίνει γνωστά, εδώ και καιρό, αφού η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αντιμετώπισε τους Τούρκους και το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κοντραρίστηκε με τους Ιταλούς.

Ας  πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Στον πρώτο ημιτελικό η ΤΣΣΚΑ  αντιμετώπισε την Εφές όπου οι Τούρκοι κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 86-89 εξασφαλίζοντας έτσι το πρώτο «εισιτήριο» του τελικού. Ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης ήταν καλύτερος για τρία δεκάλεπτα και μάλιστα οι παίκτες του κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά μέχρι και το +21. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν τα παράτησε, αφού στην τελευταία περίοδο με ένα ημίψηλο σχήμα έφερε το ματς στον πόντο αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή. Οι «αρκούδες» είχαν σε πολύ καλή μέρα τον  Γουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος πήρε το τελευταίο σουτ και  αστόχησε .Εάν και  ο συγκεκριμένος παίκτης σε 35 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 26 πόντους έχοντας 9/9 δίποντα. Από την άλλη πλευρά την παράσταση για ακόμα μια φορά «έκλεψε» ο  Βασίλιε Μίσιτς, καθώς ο ΜVP της φετινής χρονιάς  πέτυχε 25 πόντους σε 35 λεπτά.

Στο άλλο ματς της βραδιάς ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Αρμάνι Μιλάνο, οι Καταλανοί είναι αυτοί που θα βρεθούν στο μεγάλο τελικό της Κυριακής(31/3) κόντρα στην Εφές, αφού πήραν το «ροζ» φύλλο αγώνα με σκορ 84-82. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο πρώτο ημίχρονο ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όμως οι Ιταλοί με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ, ο οποίος είχε 22 πόντους σε 21 λεπτά κατάφεραν να καλύψουν την μικρή διαφορά που είχε «χτίσει» ο σύλλογος της Βαρκελώνης και μάλιστα προηγήθηκαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο Μπαρτσελόνα και Αρμάνι συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς καμία να έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα για την νίκη. Το ματς τελικά κρίθηκε στο χαμένο τρίποντο του Κέβιν Πάντερ και έτσι οι Καταλανοί θα βρεθούν στον μεγάλο τελικό. Από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεχώρισε ο Νίκολα Μίροτιτς, αφού πέτυχε 21πόντους  σε  28 λεπτά συμμετοχής. Ο Λιθουανός προπονητής πανηγύρισε συγκρατημένα την πρόκριση της ομάδας και αυτό γιατί τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Νικ Καλάθης τραυματίστηκε ,με  αποτέλεσμα η συμμετοχή του στον αγώνα της Κυριακής(31/3) να είναι  αμφίβολη.