Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-2: Εύκολο «πέρασμα» από την Τρίπολη

Ο Αστέρας Τρίπολης φιλοξένησε τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει 0-2. Το γκολ για τους «ερυθρόλευκος πέτυχε ο Τικίνιο στο 7΄, αυτογκόλ του Παπαδόπουλου στο 23΄.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα, χάρης στο τέρμα του σημείωσε ο Τικίνιο στο 7΄. Όλη η φάση ξεκίνησε από υπέροχη αλλαγή παιχνιδιού του Μαντί Καμαρά, με τον Μασούρα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με κεφαλιά ο Έλληνας εξτρέμ βρήκε τον φορ των «ερυθρόλευκων», που νίκησε τον τερματοφύλακα από πλεονεκτική θέση, κάνοντας το 1-0. Στο 14΄ η ομάδα της Τρίπολης μετά από ωραία ανάπτυξη κατάφερε να φτάσει στο ισοφάριση με τον Σίτο, αλλά μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR το τέρμα ακυρώθηκε. Οι Πειραιώτες στην συνέχεια είχαν ευκαιρίες για να κάνουν το 2-0 και τελικά τα κατάφεραν στο 23΄, όταν ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας, Παπαδόπουλος  έκανε τραγικό λάθος στην συρτή σέντρα που επιχείρησε ο Αγκιμπού Καμαρά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Από κει και πέρα στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι, αφού κρατούσαν την μπάλας στα πόδια τους χωρίς να απειληθούν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας πίεσε τον Ολυμπιακό για να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την νίκη χάρης στην καλή τους εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά, Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου, Τικίνιο

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Καπίγια, Κανελλόπουλος, Κρέσπι, Μπαράλες, Σίτο