Εύκολα η Δανία-δύσκολα η Ιταλία

Σήμερα ξεκίνησε η φάση των «16» του Εuro με δύο παιχνίδια ανάμεσα σε Ουαλία-Δανία και Ιταλία- Αυστρία. Το πρώτο ματς διεξήχθη στο Άμστερνταμ και συγκεκριμένα στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα. Οι Δανοί ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 27΄ της αναμέτρησης με τον  Ντόλμπεργκ. Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου  και συγκεκριμένα στο 47΄ο παίκτης της Νις πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 2-0. Οι Σκανδιναβοί σφράγισαν την νίκη στο 88΄, καθώς ο  Μέλε έκανε το 3-0. Ένα λεπτό αργότερα ο παίκτης της Ουαλίας, Χάρι Γουίλσον αποβάλλεται από τον αγώνα με κόκκινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Μπρέιθγουεϊτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου και ταυτόχρονα το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο δεύτερο παιχνίδι της βραδιάς που έγινε στο Λονδίνο η Ιταλία είχε τις φάσεις και την υπεροχή αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Σε συνδυασμό με την «σκληρή» άμυνα της Αυστρίας ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί η «Σκουάντρα Ατζούρα» πήρε το προβάδισμα χάρης στο γκολ του Κιέζα στο 95’. Η ομάδα του Μαντσίνι στο 105’ «ανέβασε» το σκορ στο 2-0 με τον Πεσίνα. Το μόνο που κατάφεραν οι Αυστριακοί είναι να μειώσουν σε 2-1 στο 114’ με τον Κάλαϊτζιτς.

Οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν περιμένουν τους αντιπάλους τους που προκύπτουν από τα ζευγάρια για την μεν Δανία από το Ολλανδία-Τσεχία, για τη δε Ιταλία από το ζευγάρι Βέλγιο-Πορτογαλία.