ΑΕΚ-Άρης 2-1: Δια πυρός και σιδήρου

Στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Άρη με την «ένωση» να παίρνει την νίκη με σκορ 2-1. Τα τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Μήτογλου στο 16’ και Μάνταλος στο 37’.  Από την άλλη πλευρά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης σκόραρε ο Γκαρσία στο 73’.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και δημιούργησαν την πρώτή τους ευκαιρία μόλις στο 1’.  Ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρότα και ο Κουέστα απέκρουσε, στην συνέχεια της φάσης έγινε σουτ από τους παίκτες της «ένωσης» και η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι στο 7’ «απάντησαν» την προηγούμενη φάση της ΑΕΚ με σουτ του Μπερτόγλιο, το οποίο αποκρούστηκε από τον Στάνκοβιτς.  Στο 11’ οι Θεσσαλονικείς «χτύπησαν» στη αντεπίθεση αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Γκαρσία μπλοκαρίστηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Δύο λεπτά μετά ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ, αφού ο Μήτογλου έσωσε με προβολή το εξ επαφής το σουτ του Γκαρσία , μετά από εντυπωσιακή επέμβαση του Στάνκοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα η ΆΕΚ έκανε το 1-0 με σκόρερ τον Μήτογλου. Πιο συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Μάνταλος, ο Έλληνας στόπερ στην συνέχεια της φάσης επωφελήθηκε και έστειλε  την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πήρε κόρνερ στο 23’ και είχε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Μετά την εκτέλεση του στημένου ο Μπράμπετς πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.  Στο 35’ η ΑΕΚ «χτύπησε» στη αντεπίθεση με τον Τσούμπερ να δίνει την μπάλα στο Μάνταλο και με την σειρά του ο τελευταίος κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και ευστόχησε κάνοντας το 2-0. Στο 42’ ο Γκάνεα επιχείρησε ένα πολύ καλό σουτ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να πέφτει σωστά και να δείχνει την μπάλα, απομακρύνοντας έτσι τον κίνδυνο. Από και πέρα δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και έτσι η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Μπερτόγλιο από πλάγια θέση με την μπάλα τελικώς να περνάει άουτ.  Από και πέρα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να μπορέσουν να πετύχουν κάποιο τέρμα με την ΑΕΚ να έχει οπισθοχωρήσει και να περιμένει να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Από όλη αυτή την πίεση ο Άρης κατάφερε να κερδίσει ένα φάουλ στο 65’ με τον  Μαντσίνι να εκτελεί και τον Καμαρά να γίνει αποδέκτης της μπάλας, τελικά ο τελευταίος επιχείρησε κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ.  Στο 70’ η «ένωση» έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα του Μήτογλου. Τρία λεπτά μετά οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 2-1 με σκόρερ τον Γκάρσια. Πιο συγκεκριμένα ο Σούντγκρεν έκανε σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας της ΑΕΚ και ο Αργεντινός πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σάσα έχασε τεράστια ευκαιρία καθώς δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ σούταρε ψηλά άουτ.

AEK: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Σιμόες, Τάνκοβιτς, Μάνταλος, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Εντιαγέ, Γκαρσία, Μπερτόγλιο, Γκάμα, Καμαρά