Αποτελεσματική Αγγλία-«Χρυσός» Ντόβμπικ για Ουκρανία

Η τελευταία αγωνιστική για την φάση των «16» του Euro βρίσκει αρχικά αντίπαλες την Αγγλία και την Γερμανία. Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πήρε την νίκη με σκορ 2-0 και με αυτόν τον τρόπο προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Ο αγώνας γενικά δεν είχε πολλές ευκαιρίες, καθώς οι ομάδες ήταν περισσότερο στραμμένες στα αμυντικά τους καθήκοντα. Τα γκολ για τα «τρία λιοντάρια» πέτυχαν οι Ραχίμ Στέρλινγκ στο 75’ και Χάρι Κέιν στο 86’.

Στο άλλο ματς της βραδιάς ανάμεσα σε Σουηδία και Ουκρανία οι τελευταίοι πήραν το «εισιτήριο» για τους «8» της διοργάνωσης μιας και επικράτησαν στην παράταση με σκορ 2-1. O αγώνας στην κανονική διάρκεια έληξε 1-1 χωρίς πολλές ευκαιρίες, καθώς η μπάλα την περισσότερη ώρα ήταν στο χώρο του κέντρου με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να δημιουργήσουν κάποια φάση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Το γκολ για τους Ουκρανούς σημείωσε ο Ολεκσάντρ Ζιντσένκο στο 27΄, όμως η Σουηδία έφτασε στην ισοφάριση στο 43΄ με σκόρερ τον Έμιλ Φόρσμπεργκ. Στην παράταση οι Ουκρανοί πέτυχαν το «χρυσό» τέρμα με τον  Αρτέμ Ντόβμπικ στο120΄.