Παναθηναϊκός-Ιωνικός 4-1: Απολαυστικός Καρλίτος

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Ιωνικό στο «Απόστολος Νικολαΐδης» τον οποίο και κέρδισε με σκορ 4-1. Για τους γηπεδούχος σκόραραν οι Καρλίτος στο 6’, 38’, 53’ και Παλάσιο στο 55’. Για τους φιλοξενούμενους το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Σάντσεζ στο 12’.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’ με σκόρερ τον Καρλίτος, ο οποίος με ωραία ατομική ενέργεια «εκτέλεσε» τον Χουτεσιώτη από το ύψος του πέναλτι, βάζοντας σε «θέση οδηγού» την ομάδα του. Η χαρά των «πράσινων» δεν κράτησε για πολύ, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 με κεφαλιά του Σάντσεζ, έπειτα από σέντρα του Άοσμαν πέντε λεπτά αργότερα. Το «τριφύλλι» στο πρώτο ημίχρονο ήταν πρωταγωνιστικό έχοντας την κατοχή της μπάλας, προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις για να πάρει ξανά το προβάδισμα, με τον Ιωνικό να έχει εντελώς παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, μιας και περίμενε τον Παναθηναϊκό στο μισό γήπεδο. Η ομάδα της Αθήνας τελικά στο 38’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-1 και πάλι με σκόρερ τον Καρλίτος, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Αλεξανδρόπουλου και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.  Από κει και πέρα στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε δύο λεπτά «καθάρισε» το ματς. Στο 53’ ο Καρλίτος πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα μετά από λάθος του Βαφέα και στο 55’ ο Παλάσιος μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 4-1. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ αλλά δεν τα κατέφεραν, όπως και να έχει όμως πήραν μια σημαντική νίκη εντός έδρας κόντρα στον Ιωνικό.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης, Βιτάλ, Παλάσιος, Καρλίτος

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας, Άοσμαν, Καμπράλ, Ματσούκας, Τουράμ