Ατρόμητος- Άρης 1-3: Άνετη νίκη μέσα στο Περιστέρι για τους Θεσσαλονικείς

Ο Ατρόμητος υποδέχτηκε τον Άρη για την 4η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει με σκορ 1-3. Το τέρμα του αγώνα για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Σπιριντόνοβιτς στο 45+3 ενώ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν γκολ οι Μαντσίνι στο 10’ Γκάμα στο 60’ και Γκαρσία στο 65’.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυναμικά και «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 10’ με τον Μαντσίνι. Ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη μπαλιά του Σούντγκρεν και με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή διπλή ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια, αφού ο Κουλούρης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουέστα σε τετ α τετ και στην συνέχεια της φάσης ο Σπιριντόνοβιτς σουτάρε ψηλά άουτ. Ο Ατρόμητος ισορρόπησε το ματς και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση , χωρίς ωστόσο να υπάρχει «σοβαρή απειλή» εναντίον του Άρη. Στις καθυστερήσεις τους πρώτου μέρους η ομάδα του Περιστερίου έκανε το 1-1. Ο Κουλούρης βρήκε ξανά τετ α τετ με τον Κουέστα, όμως ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων» απέκρουσε το σουτ του Έλληνα επιθετικού και στη εξέλιξε της φάσης ο Σπιριντόνοβιτς σκόραρε σε κενή εστία.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν πραγματοποίησαν κάποια σημαντική φάση. Ο Άρης στο 60’ «κέρδισε» ένα φάουλ  σε καλό σημείο, το οποίο εκτέλεσε ο Γκάμα με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Κουλούρη, έτσι ο διαιτητής υπέδιξε πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Γκάμα και ευστόχησε δίνοντας και πάλι προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους». Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Άκη Μάτζιου έκανε το 3-1, καθώς έγινε τραγικό λάθος στην μεσαία γραμμή του Ατρομήτου με τον Γκαρσία να επωφελείται  και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.  Στο 75’ ο Ατρόμητος χάνει τεράστια ευκαιρία να κάνει το 3-2 μιας και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Άρη ο Δεληζήσης σώζει δύο φορές την μπάλα πάνω στη γραμμή. Ο διαιτητής εξέτασε την προαναφερόμενη ευκαιρία αρκετή ώρα στο VAR και τελικά έδωσε κόρνερ. Από κει και πέρα σε όσα λεπτά έμειναν για την λήξη του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο.

Ατρόμητος: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαδόπουλος, Καστελάνο, Ντένιτς, Στρούγγης, Καρτάλης, Σάλομον, Μουνίθ, Σπιριντόνοβιτς, Κουλούρης

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγιέ, Μαντσίνι, Καμαρά, Γκάμα