Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός: Αν έχεις Μασούρα…διάβαινε

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για την 2η αγωνιστική του Europa League με τον αγώνα να λήγει με σκορ 0-3. Τα τέρματα του αγώνα για τους φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Τικίνιο στο 6’ και Μασούρας στο 62’,68’.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και «άνοιξαν» το σκορ μόλις στο 6’ με τον Τικίνιο. Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς «χτύπησε» στην αντεπίθεση και ο Αγκιμπού Καμαρά έδωσε» ωραία πάσα στον Μασούρα, ο Έλληνας εξτέρμ «έβγαλε» τετ α τετ τον Τικίνιο και ο Βραζιλιάνος με υπέροχο τελείωμα έκανε το 0-1. Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια, αφού το σουτ που επιχείρησε ο Βαλένσια μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ. Στο 27’ η Φενέρμπαχτσε «χτυπά καμπανάκι» και πάλι με τον Βαλένσια. Το διαγώνιο τέλειωμα του συγκεκριμένου μπλοκάρεται σχετικά εύκολα από τον Βατσλίκ. Tεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 35’ να κάνει το 0-2. Ο Μασούρας πήρε την κόντρα βγήκε στο πλαί και γύρισε στον Μαντί Καμαρά, που έπιασε το σουτ στην κίνηση με τον τερματοφύλακα των Τούρκων να αποκρούει σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Δυο λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες δημιούργησαν μια ακόμα αξιόλογη φάση, με πρωταγωνιστές τους Μασούρα-Καμαρά με τον τελευταίο να σουτάρει από τα όρια της περιοχής και την μπάλα να καταλήγει άουτ.  Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» τις προηγούμενες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ρόσι, ο οποίος επωφελήθηκε από λάθος του Μπουχαλάκη και επιχείρησε σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη σημαντική ευκαιρία ανήκει στην Φενέρμπαχτσε στο 56’ με πρωταγωνιστή τον Πέλκα, ο οποίος σουτάρει και η μπάλα τραντάζει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Βατσλίκ. Δυο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός «χτυπά» ξανά στην αντεπίθεση με τον Αγκιμπού Καμαρά να πηγαίνει τελικά σε ατομική ενέργεια ενώ είχε συμπαίκτες δίπλα του και να εξαπολύει σουτ με τον Μπαγιντίρ να αποκρούει σε κόρνερ. Στο 62’ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 0-2 χάρις στο τέρμα του Μασούρα. Πιο συγκεκριμένα ο Μαντί Καμαρά σούταρε με τον τερματοφύλακα της Φενέρμπαχτσε να διώχνει με τα πόδια, στην συνέχεια της φάσης επωφελήθηκε ο Έλληνας εξτρεμ και από πλεονεκτική διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.  Έξι λεπτά μετά οι Πειραιώτες και πάλι με τον Μασούρα να σκοράρει με παρόμοιο τρόπο έκαναν το 3-0 «κλειδώνοντας» με αυτόν τον τρόπο την νίκη. Η επόμενη αξιόλογη φάση καταγράφεται στο 82’ και ανήκει στον Ολυμπιακό, μιας και ο Μασούρας δεν μπορεί να «νικήσει» σε τετ α τετ τον Μπαγιντίρ. Στα εναπομένοντα λεπτά του ματς δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη.

Φενέρμπαχτσε: Μπαγιντίρ, Κιμ, Ζάλαϊ, Νόβακ, Οσαγί-Σάμουελ, Γιαντάς, Λουίς Γκουστάβο, Καντίογλου, Ρόσι, Βαλένσια, Πέλκας

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Μασούρας, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ρέαμπτσουκ,Α. Καμαρά, Τικίνιο, Ονιεκούρου