Ατρόμητος-Ιωνικός 0-2: «Άλωσαν» το Περιστέρι οι Νικιώτες

Ο Ατρόμητος στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος υποδέχτηκε τον Ιωνικό με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με σκορ 0-2. Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν οι Τουράμ στο 23’ και Άοσμαν στο 65’.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μέχρι το 20’ πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα στο 18’ είχαν και δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καστεγιάνο ο Χατζηισαΐας πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη. Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι κόντρα στην ροή του ματς «άνοιξαν» το σκορ με τον Τουράμ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Άοσμαν και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά μετά η ομάδα της Νίκαιας είχε δοκάρι με πρωταγωνιστή τον Καμπράλ, ο οποίος δοκίμασε μονοκόμματο διαγώνιο σουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση με τον Ατρόμητο να έχει μια ανούσια κατοχή μπάλας στο χώρο του κέντρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Περιστερίου έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-1,  αφού η κεφαλιά του Παπαδόπουλου πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη. Ο Ιωνικός «απαντά» στην προηγούμενη ευκαιρία του Ατρόμητου με σουτ του Ματσούκα στο 52’, το οποίο μπλοκαρίστηκε από τον Πίριτς. Στο 61’ οι γηπεδούχοι «σπαταλούν» μια ακόμα ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια ξανά με τον Παπαδόπουλο. Ο Έλληνας στόπερ μετά από εκτέλεση κόρνερ «νίκησε» τους πάντες στον αέρα αλλά όχι και τον Χουτεσιώτη, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 65’ ο Ιωνικός έκανε το 0-2 με φοβερό σουτ του Άοσμαν εκτός της περιοχής. Στα εναπόμεινα λεπτά του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο.

Ατρόμητος: Πίριτς, Παπαδόπουλος, Χατζηισαΐας, Γκαλβάο, Βασιλαντωνόπουλος, Ντένιτς, Σάλομον, Καστεγιάνο, Κλωναρίδης, Μπεντινέλι, Κουλούρης

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Βαφέας, Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Γκοτσούλιας, Καμπράλ, Άοσμαν, Ματσούκας, Τουράμ