ΑΕΚ- Βελέζ 1-0 (2-3πεν): Η «ένωση πλήρωσε» τις χαμένες ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια

Η ΑΕΚ φιλοξένησε την Βελέζ στο «Σπύρος Λούης» για τα προκριματικά του  ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ηττήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με 3-2. Έτσι οι Βόσνιοι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Tο ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η πίεση της ΑΕΚ ψηλά «φέρνει κέρδος» ένα κόρνερ στο 8’, το οποίο εκτελεί ο Μάνταλος όπως και όλα τα στημένα της ομάδας του, χωρίς όμως τα καταφέρει να «απειλήσει» την Βελέζ . Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα σημειώνεται δύο λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Μπακάκη,  ο Αραούχο σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Μπογκντάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι απαντούν στην προηγούμενη ευκαιρία της «ένωσης» στο 14’ με το σουτ εντός της περιοχής του Τσόσιτς να μπλοκάρεται από τερματοφύλακα των γηπεδούχων.  Μετά από ένα φάουλ που δεν σφυρίζεται στον Βράνιες οι Βόσνιοι κερδίσουν ένα κόρνερ στο 22’ χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν  κάποια αξιόλογη φάση. Τρία λεπτά αργότερα  Μπακάκης και Αραούχο συνεργάζονται ξανά με τον φορ της ΑΕΚ παίρνει μια αδύναμη κεφαλιά και την μπάλα να πηγαίνει στα χέρια του κίπερ. Στο 30΄ η ομάδα του Φέντα Ντούντιτς κερδίζει φάουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Πρσες να εκτελεί και την μπάλα να περνά λίγα μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς. Τρία λεπτά μετά οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν κοντά στο 1-0. Ο Αραούχο δεν εκμεταλλεύτηκε το γύρισα του Σιμάνσκι, καθώς αστόχησε μέσα από την μεγάλη περιοχή. Στο 36’ η Βελέζ  με την σειρά της σπαταλά μια ακόμα ευκαιρία για να πάρει «κεφάλι στο σκορ», αφού ο  Ζαΐμοβιτς σούταρε από πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα του Ράντοβατς αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού ο Στάνκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ που δεν εκμεταλλεύτηκε από τους Βόσνιους.  Στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ «χτυπά» στην αντεπίθεση και ο Αραούχο χάνει τεράστια ευκαιρία να βάλει σε «θέση οδηγού»  την ομάδα του, μιας και το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι αποκρούστηκε από τον Μπογκντάνοβιτς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπακάκης παραχωρεί κόρνερ, το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη «επίσκεψη» της Βελέζ στα καρέ της ΑΕΚ απέφερε ένα κόρνερ μετά από το σουτ του Αντζουσιτς που βρήκε στον Μπακάκη. Με την εκτέλεσή του δεν προέκυψε κάτι αξιόλογο. Στο 51’ η «ένωση» απάντησε στην προηγούμενη ευκαιρία των Βόσνιων με τον Τάνκοβιτς να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι έπειτα από γύρισα του Γκαρσία. Επτά λεπτά αργότερα η ομάδα του  Φέντα Ντούντιτς «κέρδισε» ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο, χωρίς όμως να καταφέρει να «απειλήσει» την εστία του Στάνκοβιτς. Στο 61’ οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιούν την πρώτη του αλλαγή και στην θέση του Πρσες περνά ο Βεχάμποβιτς. Πρώτη αλλαγή και για την ΑΕΚ, ο Ανσαριφάρντ περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Τάνκοβιτς. Η ελληνική ομάδα κερδίζει ένα κόρνερ στο 66’, το οποίο εκτελεί ο Μάνταλος με τον Λε Ταλέκ παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα περνά άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον τερματοφύλακα της Βελέζ. Τρία λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν και δεύτερη αλλαγή και στην θέση του Μιτάι  πέρασε ο Λόπες. Αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι «χτυπούν» στην αντεπίθεση και σπαταλούν μια ακόμα ευκαιρία να κάνουν το 1-0, μιας και το σουτ του Αντζουσιτς κατέληξε άουτ.  Στο 73΄οι Βόσνιοι πραγματοποιούν δύο μαζεμένες αλλαγές. Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι  Γκεοργκίγιεβιτς και Τσβιγιάνοβιτς στις θέσεις των Αντζουσιτς και Ζαΐμοβιτς. Στο 80΄ο Γκαρσία έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδας του, καθώς το σουτ που επιχείρησε εκτός της περιοχής πέρασε άουτ. Ο συγκεκριμένος μερικά δευτερόλεπτα αργότερα έγινε αλλαγή και την θέση του πήρε ο Αλμπάνης. Στο 87’ η Βελέζ έκανε ακόμα μια αλλαγή με τον Ράντοβατς να αντικαθίσταται από τον Ζβόνιτς. Ένα λεπτό αργότερα ο Αλμπάνης χάνει τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-0, αφού το σουτ του από πλεονεκτική θέση καταλήγει άουτ. Στο 91’ ο Ανσαριφάρντ «πετά στα σκουπίδια» άλλη μια φάση μιας  και το σουτ που επιχειρεί περνάει άουτ. Στην αμέσως  επόμενη φάση ο Μπακάκης είναι αυτός που απειλεί την εστία του Μπογκντάνοβιτς με ένας αδύναμο όμως σουτ.

Στο 98’ η ΑΕΚ λύνει τον γόρδιο δεσμό, καθώς ο Μάνταλος σκοράρει από κοντά μετά από μπαλιά του Αλμπάνη κάνοντας το 1-0. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Πριν ξεκινήσει το έξτρα μισάωρο η «ένωση» πραγματοποιεί δύο αλλαγές. Μέσα ο Σάκχοφ και ο Σβάρνας, έξω ο Αλμπάνης που τραυματίστηκε και ο Μπακάκης.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και κέρδισαν ένα φάουλ στο 94’ και μετά την εκτέλεση του η μπάλα κατέληξε κόρνερ, που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του  Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Σειρά της Βελέζ να κάνει δύο συνεχόμενες αλλαγές. Μπραντάο και Όσμιτς μέσα στον αγωνιστικό χώρο εκτός  οι Ίσιτς και Τσόσιτς. Στο 102’ ο Ανσαριφάρντ εξαπολύει σουτ χωρίς να έχει μέτωπο προς την εστία και η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ. Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ «κερδίζει» κόρνερ με εκτελεστή τον Μάνταλο, το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο.

Στο δεύτερο δεκαπεντάλεπτο η ΑΕΚ είναι αυτή που δημιουργεί την πρώτη ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Μάνταλο, ο οποίος αστοχεί μέσα από την περιοχή στο 107’. Επτά  λεπτά μετά ο  Σάκχοφ σουτάρει και η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Μπογκντάνοβιτς. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο αγώνας «οδηγήθηκε» στα πέναλτι. Εκεί η Βελέζ προκρίθηκε στην επόμενη φάση, καθώς επικράτησε με 2-3.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μπακάκης, Μιτάι,Βράνιες, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι ,Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς , Αραούχο

Βελέζ: Μπογκντάνοβιτς, Οβτσινα, Ισιτς, Ζελίκοβιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς, Τσόσιτς, Αντζουσιτς, Πρσες, Ζαΐμοβιτς