Παναιτωλικός-Απόλλων Σμύρνης 1-0: «Χρυσός» σκόρερ ο Φλόρες

Για την 10η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος ο Παναιτωλικός φιλοξένησε τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη χάρης στο τέρμα που σημείωσε ο Φλόρες στο 65’.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγιναν πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες, καθώς πραγματοποιήθηκαν πολλές «μονομαχίες» στο χώρο του κέντρου. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με πρωταγωνιστή τον Καρέλη στο 8’ και στο 34’, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας Σμύρνης είχε και αυτός δύο καλές ευκαιρίες με τους Παμλίδη στο 40’ και Ιωαννίδη στο 45+1 για να «ανοίξει» το σκορ αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη και έτσι οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός  πίεσε για να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκη με τον Απόλλωνα Σμύρνης να έχει έναν εντελώς παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Οι Αγρινιώτες έκαναν το 1-0  στο 65’ με καταπληκτικό  σουτ του Φλόρες εκτός της περιοχής. Στο 79’ ο Φλόρες επιχείρησε δυνατό σουτ εκτός της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα δημιουργήθηκε μονό μια φάση και αυτή άνηκε στους φιλοξενούμενους. Πιο συγκεκριμένα ο Ματέι σούταρε και η μπάλα κόντρα σε σώματα παικτών.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Αποστολάκης, Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης, Φλόρες, Μόρσεϊ, Αντούνες, Ντουάρτε, Μπαρμπόσα, Καρέλης

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Ντεντάκης, Κάστρο, Άλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Μπαξεβανίδης, Τσιλούλης, Μαρτίνες, Παμλίδης, Ιωαννίδης